Anna Törnebrant tillträder VD-tjänsten på SydGrönt

PUBLICERAD: 27 september 2021
UPPDATERAD: 21 februari


Den 1 oktober tillträder Anna Törnebrant som VD för SydGrönt Ekonomisk förening, som med sina fem helägda bolag är Sveriges största leverantör av svenskodlade frukter och grönsaker

”Vi välkomnar Anna Törnebrant och är mycket glada att hon har accepterat rollen som VD hos oss på SydGrönt. Vi har sökt en stark och värdestyrd ledare som trivs med att driva företag i en hög förändringstakt. Hennes affärsmannaskap och erfarenheter från livsmedelsbranschen är en styrka som kommer att vidareutveckla SydGrönt i en positiv riktning till glädje för våra kunder och odlare”, säger Lars Wall Persson, SydGrönts ordförande.

Anna Törenbrant har en civilingenjörsexamen i industriell ekonomi och har arbetat inom livsmedelsbranschen sedan 2007. Hon kommer närmast från Royal Canin och Mars Inc, där hon de senaste åtta åren har arbetat i företagsledande positioner inom marknad och försäljning. Hon har även arbetat inom finans och försäljning på Barilla som ansvarig för den nordiska marknaden och har varit managementkonsult på Deloitte med fokus på logistik och förändringsledning.

”SydGrönt är ett företag med starka värderingar som linjerar väl med mina egna gällande hållbarhet, hälsa och svensk kvalitet. Jag ser fram emot att axla rollen som VD och driva SydGrönt framåt på ett hållbart sätt, med fortsatt tillväxt och mot en ökad medlemsnytta”, säger Anna Törnebrant.

”Svensk odling är en av världens mest hållbara. Fokus på mer hållbar mat med korta transportvägar skapar goda förutsättningar för en stark utveckling för svensk odling.”

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland