Viktigt steg mot säkrare livsmedel för allergiker

PUBLICERAD: 19 februari 2021
UPPDATERAD: 21 februari

Nötter är en av de 14 ingredienser/livsmedelsgrupper som orsakar flest allvarliga överkänslighetsreaktioner och därför omfattas av särskilda märknings- och informationskrav.

Codex, som bland annat arbetar med att ta fram internationella standarder för säkra livsmedel, har nyligen tagit fram en uppförandekod för hanteringen av matallergener. Koden är avsedd att förbättra hanteringen av allergener i hela livsmedelskedjan, från producent till konsument.

Uppförandekoden underlättar för företagen att arbeta förebyggande med hantering av allergener och beskriver bland annat hur företagen kan:
• förhindra eller minimera risken att allergener överförs mellan livsmedel.
• förhindra eller minimera risken att livsmedel med allergener kommer ut på marknaden utan märkning.
• bidra till att förpackade livsmedel som innehåller allergener är korrekt märkta.
• bidra till att det finns korrekt information om allergener för livsmedel som säljs utan förpackning.

Den globala uppförandekoden beskriver hur allergenhantering ska ske och får betydelse för det fortsatta arbetet med allergenmärkning inom Codex och EU:s arbete på samma område. Codex skapades på 1960-talet av FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO) och Världshälsoorganisationen (WHO). I flera sammanhang har texter som tagits fram inom Codex utgjort en grund för EU-regler. I Sverige finns nationella branschriktlinjer för hantering och märkning av allergener sedan 2005.

Code of practice on food allergen management for food business operators
Livsmedelsindustrins och dagligvaruhandelns branschriktlinjer för allergi och annan överkänslighet

Senaste nytt

Lidl Sverige Top Employer för sjätte året i rad

Lidl Sverige har certifierats som Top Employer 2026 av det oberoende globala institutet Top Employers Institute.
0944f2a4-2efb-46da-83c1-0da10c4ee044-w_960
Lidl Sverige Top Employer för sjätte året i rad

Stora miljövinster när matsvinn och biprodukter tas tillvara

En ny doktorsavhandling från SLU visar att livsmedlens miljöpåverkan kan minska avsevärt om överskott och restströmmar tas tillvara.
brodkorg_vwe-960(1)
Stora miljövinster när matsvinn och biprodukter tas tillvara

Scan Sverige rekryterar ny inköpsdirektör

Scan Sverige har rekryterat Göran Niléhn som ny inköpsdirektör. Han kommer närmast från Skånemejerier.
nehlin
Scan Sverige rekryterar ny inköpsdirektör

Skånemejerier slår kvargrekord

Under 2025 producerade Skånemejerier den högsta volymen av kvarg någonsin – en ökning med 25 procent mot året innan.
20240916_medarbetare_malmömejeri_02
Skånemejerier slår kvargrekord

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår