Hemglass lanserar semla som klassisk sandwich

PUBLICERAD: 20 januari 2021
UPPDATERAD: 21 februari


Försäljningen av semlor är igång och sociala medier fylls med bilder på semlor i alla möjliga former. Inför årets fettisdag lanserar Hemglass en ny variant: Sandwich Semla.

Det har genom åren kommit olika sorters semlor inför fettisdagen, allt ifrån ölsemla och baklavasemla till korv med bröd-semla och semla som smoothie. Semlan engagerar och nya varianter delar ofta traditionalister och pionjärer.

Nu släpper Hemglass en semla som förenar det bästa av två världar – Sandwich Semla. Den består av gräddglass med semmelsmak och rippel med smak av mandelmassa mellan två kardemummakex.

” Vi är otroligt stolta över att lansera Sandwich Semla och bli en del av folkrörelsen kring semlan. Det har varit dags för en semmelglasss ett tag nu och när vi lyckades få till smakerna var det bara att köra”, säger Anders Granath, affärsutvecklingschef på Hemglass.

Genom åren har Hemglass då och då lanserat nya smaker av favoriterna Glassbåt och Sandwich. Sandwich Semla blir den första av flera nya smaker för Sandwich och Glassbåt som lanseras under 2021.

Sandwich Semla säljs så långt lagret räcker i hemglassbilarna med start den 25 januari.

Läs vidare

Krav-märkt chark från Smak av Svea

Protos lanserar Krav-märkt smörgåsmat och bacon från utegrisar under varumärket Smak av Svea.
Sammanställning SaS grisprodukter (1200 x 750 px) högupplöst

Zeta laddar upp med glutenfritt

Zeta lanserar ett nytt sortiment av glutenfria produkter – pinsa- och pizzabottnar, pasta och italienska brödklassiker.
ZetaGlutenfri_mynewsdesk

Lekfullt och nostalgiskt – glassnyheter från SIA Glass

Lekfullhet, nostalgi och hantverk står i fokus när SIA Glass presenterar årets glassnyheter.
Pippi-Krumelur

Färdigblandad premiumrom och cola i burk

Planteray Rum lanserar sin första färdigblandade cocktail: Planteray Rum & Cola.
Planteray_2_grund

Senaste nytt

150 förslag på regelförenklingar

Livsmedelsverket har fått in 150 förslag på regelförenklingar från livsmedelsföretag och branschorganisationer.
scan-slaktare2-text1

Krav-märkt chark från Smak av Svea

Protos lanserar Krav-märkt smörgåsmat och bacon från utegrisar under varumärket Smak av Svea.
Sammanställning SaS grisprodukter (1200 x 750 px) högupplöst

Foodoras robotleveranser har startat i Stockholm

Nu är foodoras robotleveranser i gång i Stockholm genom ett partnerskap med Starship Technologies.
foodorarobotar3

Carlsberg Sverige rekryterar till ledningsgruppen

Monika Nowak har tillträtt som Vice President On Trade på Carlsberg Sverige. Hon kommer närmast från Arla.
Carlsberg Monika feb 25 LR foto Maria Cruseman-6_PM (kopia)