Hernö Gin är världens mest prisbelönta ginvarumärke

PUBLICERAD: 21 december 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Hernö Gin flyttar fram positionen från Europas till världens mest prisbelönta gin. Det står klart när årets tävlingsresultat har summerats: 14 guld- och mastermedaljer.

När Hernö Gin summerar tävlingsåret 2020 uppgår medaljskörden till 14 guld- och mastermedaljer i fyra internationella sprittävlingar. Därtill har Sveriges första och ledande gindestilleri utsetts både till världens bästa gin i Gin Masters och världens bästa Gin & Tonic i International Wine and Spirits Competition (IWSC).

”Vi registrerar våra tävlingsresultat och jämför med övriga aktörers resultat löpande. Tack vare detta metodiska arbete kan vi konstatera att Hernö Gin nu är världens mest prisbelönta gin, berättar Johan Wester, ansvarig för tävlingar hos Hernö Gin.

Hernö Gin har sedan start valt att varje år delta i de största och mest prestigefulla tävlingarna i världen för att jämföra sina produkter med andras, bygga varumärke och nå nya marknader.

Företagets grundare och VD Jon Hillgren berättar att konkurrensen i tävlingarna har hårdnat de senaste åren och att många nya tävlingar dyker upp. Därför gör Härnö Gin varje år ett noggrant urval utifrån renommé, omfattning, kompetens hos juryn och vilket inflytande tävlingarna har i branschen

”Hernö Gin har en historia av att vinna tunga utmärkelser internationella sprittävlingar och har fem år i rad utsetts till bäst i världen i minst en tävling. Med årets resultat kan vi konstatera att vi nu har tagit hem toppmedaljen i samtliga tävlingar vi ställt upp i, säger Johan Wester.

 

Senaste nytt

Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Andelen vegetarianer, veganer och flexitarianer har minskat, inte minst bland unga, samtidigt ökar intresset för hybridprodukter.
hybrid
Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Estrella firar midsommar med snacksvisor

Estrella vill höja midsommarstämningen genom att lansera ett vishäfte med festliga snacksvisor – att sjunga till chipsskålen.
Estrella_Snacksvisor_Pressbild_1920x1080
Estrella firar midsommar med snacksvisor

Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Svenska BlueRedGold tar in 31 miljoner i en investeringsrunda för att utveckla ett skalbart inomhussystem för åretruntodling av saffran.
saffran2hoÌ_g fotograf Markus Engstrand
Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Över 35 ton jordgubbar har kontrollerats, bland annat för att säkerställa att ursprungsmärkningen stämmer och att företagen är registrerade.
gubbar
Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår