Lohilo Foods lanserar Halo Top International i Sverige

PUBLICERAD: 6 oktober 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Lohilo Foods har tecknat ett distributionsavtal med det amerikanska glassföretaget Halo Top International, som producerar glass med lågt kaloriinnehåll.

Halo Top International startade 2011 och blev nyligen uppköpt av Wells Enterprises, som är en välkänd glasstillverkare i USA med mer än 2 500 anställda. 2018 värderades Halo Top-varumärket till 2 miljarder dollar av affärstidningen Forbes Magazine. Idag har Halo Top den mest säljande artikeln inom glassegmentet i USA, före storsäljare som Ben & Jerry’s och Häagen Dazs.

”I och med transformeringen av Lohilo Foods AB mot ett mer uttalat foodtech-bolag är Halo Top och deras framgångssaga inom funktionella livsmedel och glass en attraktiv partner som kompletterar vår befintliga varumärkesportfölj oerhört väl. Historien bakom Halo Top är inte helt olik vår egen och därmed också väldigt tilltalande”, kommenterar Richard Hertvig, VD på Lohilo Foods.

”Att bli kontaktade av ett bolag med så bra renommé visar ännu en gång styrkan i vår affärsmodell med direktdistribution till butikerna och vi ser fram emot att inleda vårt partnerskap för framtida stark tillväxt.”

 

Senaste nytt

Fruktstund ökade elevers koncentration

Barn som fick frukt i skolan blev mer koncentrerade och engagerade – det visar Icas fruktexperiment.
icafrukt

Nytt samarbete om fossilfri mineralgödsel

Lantmännen och Arla har tecknat ett avtal om fossilfri mineralgödsel, som ska minska lantbrukets klimatavtryck.
mineralgödsel

BUBS lanseras på den amerikanska marknaden

Orkla Snacks lanserar godisvarumärket BUBS på den amerikanska marknaden under hösten 2025.
Bubs i godisskål

Ärtbaserad 2-i-1-produkt för matlagning och vispning

Sproud 2-i-1 Cooking/Whipping är en ny växtbaserad matlagnings- och vispprodukt för både söta och salta rätter.
952b2f9454e770fa_org

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx