Carlsberg Sverige har invigt sitt nya externlager

PUBLICERAD: 29 september 2020
UPPDATERAD: 21 februari

Fr v: Per Svensson, ordförande kommunstyrelsen, Falkenberg, Maria Franksen, Warehouse Director, Carlsberg Sverige, och Anders Siboni, VP Integrated Supply Chain, Carlsberg Sverige.

Carlsberg Sverige har invigt sitt nya externlager, som ligger i nära anslutning till bryggeriet i Falkenberg. Det nya lagret ger kortare transporter och därmed lägre koldioxidavtryck, samtidigt som det ger utrymme för bättre service till kunderna. Etableringen innebär cirka 15 nya arbetstillfällen i Falkenberg.

Lagret, som omfattar 20 000 kvadratmeter, kommer att minska transporterna med 15 000 mil årligen, vilket motsvarar 180 ton i reducerade koldioxidutsläpp. Satsningen kommer även skapa högre flexibilitet och bättre service till kunderna samt stärka Carlsberg Sveriges långsiktiga konkurrenskraft och fortsatta tillväxt.

”Med det nya externlagret kan vi effektivisera våra logistikflöden på ett mycket positivt sätt där det korta avståndet mellan bryggeriet och lagret avsevärt kommer att minska transporterna längs E6:an. Detta ligger helt i linje med Carlsberg-koncernens ambitiösa hållbarhetsprogram Together Towards Zero. Närheten och att vi ges möjlighet till att konsolidera vårt behov av externlager gör att vi även får bättre kontroll och kan agera snabbare på leveransförändringar”, säger Anders Siboni, VP Integrated Supply Chain.

För driften av lagret har GN Logistics kontrakterats, en mångårig logistikpartner till Carlsberg Sverige, som sedan tidigare bland annat ansvarar för en stor del av Carlsberg Sveriges transporter, externlagerverksamhet i Halmstad, samt Carlsberg Sveriges omlastningsdepå i södra Stockholm.

”Det är väldigt tillfredsställande att vi, med vår mångåriga relation och erfarenhet av att driva lagerverksamhet åt Carlsberg Sverige, nu får möjlighet att fortsätta detta samarbete i Falkenberg, vilket även kommer att innebära nyanställningar som kommer att rekryteras lokalt i Falkenberg. För att driva klimatfrågan vidare så tittar vi även på möjligheterna att sköta transporterna mellan bryggeriet och lagret med eldrivna fordon”, säger Per-Olof Nilsson, VD på GN Logistics.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland