Felix inför ny klimatmärkning med ”Lågt klimatavtryck”

PUBLICERAD: 17 september 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Sedan mitten av augusti har Felix börjat märka produkter i utvalda kategorier med en tydlig symbol för lågt klimatavtryck. Matens klimatpåverkan är beräknad med hjälp av den statliga forskningsstiftelsen RISE klimatdatabas för livsmedel.

”Åtta av tio svenskar tycker att det är svårt att veta vilken mat som är bäst för miljö och klimat. Genom att sätta en symbol på de mest klimatsmarta produkterna vill vi att det ska vara lätt att välja klimatsmart mat när du jämför varor i butiken”, säger Thomas Sjöberg, marknadschef för Felix.

Symbolen ”Lågt klimatavtryck” innebär att produkten har ett klimatavtryck som ligger i linje med FN:s 1,5-gradersmål, som säger att utsläppen av växthusgaser behöver halveras fram till 2030.

Initialt kommer klimatsmarta val inom kategorierna frysta enportionsrätter och fryst potatis att märkas med symbolen ”Lågt klimatavtryck”.

”Det måste vara lätt att välja bra mat för ett bättre klimat. Vi utvecklar ständigt vårt sortiment för att erbjuda produkter som är mer klimatsmarta, det är vårt ansvar som livsmedelsproducent. Med vår nya klimatmärkning vill vi göra informationen om klimatpåverkan tillgänglig för konsumenter”, säger Thomas Sjöberg.

Klimatavtryck för alla Felix produkter publiceras nu på felix.se – precis som allergener, ingredienser och näringsvärden. En skala hjälper konsumenterna att tyda siffran.

 

 

Läs vidare

Packnews nr 5 - gratisläsning om Scanpack

Packnews nr 5 är en annorlunda utgåva ur flera aspekter. Tidningen finns bara i digitalt format, kan läsas kostnadsfritt och handlar enbart om Scanpack 2024.
Packnews-5_24-mailchimp-header

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Mindre växthusgaser med plastförpackningar än med alternativen

En ny brittisk rapport visar att de viktigaste alternativen till plastförpackningar "släpper ut mer växthusgaser" i de flesta fall.
co2

Konsumenterna föredrar pappersbaserade förpackningar

Den senaste konsumentenkäten Trend Tracker Survey 2023 från Two Sides Europe visar att konsumenter föredrar pappersbaserade förpackningar.
låda på transportx

Senaste nytt

Arlas Keso-mejeri nu helt fossilfritt

Arla i Falkenberg har bytt naturgas mot flisbaserad fjärrvärme och anläggningen är nu helt fossilfri.
5c03efc3-64bc-4420-81ed-0c07cae30c01-w_960

Ökad försäljning av frukt och grönsaker under 2024

Försäljningen av frukt och grönsaker ökade med 4,5 procent under 2024, jämfört med året innan, visar Dagligvaruindex Frukt & Grönt.
2c0510f8-96a3-4549-9482-05415a6a1b7e-w_960

Ökat fokus på Nyckelhålsmärkta produkter

Livsmedelsverket och livsmedelsbranschen gör en gemensam satsning på att lyfta fram Nyckelhålsmärkningen under januari.
Skärmavbild 2025-01-17 kl. 11.03.18

Ny kärlekskollektion från Lakrids By Bülow

Det danska gourmetlakritsföretaget Lakrids By Bülow lanserar LOVE-kollektion med fyra av sina mest populära smaker.
eyJwYXRoIjoibGFrcmlkcy1ieS1idWVsb3dcL2ZpbGVcL21NVkJUZFJpZzFycjFLYVpmMlNULmpwZyJ9_lakrids-by-buelow_jONL2iErCw546WiEQssXZFoNENODYn7EO2fkPewE8Fc