Alkoholfria julnyheter från Saturnus

PUBLICERAD: 15 september 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Saturnus 1893 Alkoholfri och Superfrukt Vit heter de två nyheterna i anrika skånska Saturnus välkomponerade utbud av julstämningsförstärkande drycker. Bägge är utan alkohol, vilket speglar den ökande efterfrågan på just alkoholfri glögg.

Superfruktglögg Vit är ett yngre syskon till fjolårets försäljningssuccé Superfruktglögg. I basen ett riktigt vin, där alkoholen tagits bort, kompletterat med nyttiga tropiska frukter som mango, persika, guava, kiwi och mangosteen. Från laboratoriet i fabriken på Bronsyxegatan i utkanten av Malmö meddelas att kompotten har en syrlig smak med inslag av citrus, kryddnejlika och ingefära, toppad med kardemumma och kanel.

Namnet Saturnus 1893 syftar naturligtvis på årtalet när allting startade för det som idag är Sveriges äldsta och största glöggproducent. Även denna glögg har en bas på vin, i detta fall ett spanskt sådant, där alkoholen är borttagen. Saturnus 1893 har en mer traditionell smak, där grunden är lagd med druv- och citronjuice som sedan kryddats med kardemumma, nejlika, kanel, russin, plommon och ingefära. Stor potential att bli en framtida klassiker hävdar de som redan haft möjlighet att prova.

Superfruktglögg Vit och Saturnus 1893 buteljeras bägge två i 75 cl-flaskor och finns tillgängliga i livsmedelshandeln från slutet av oktober. Saturnus 1893 kommer även att säljas på Systembolaget från och med 2:a november.

Senaste nytt

Alicia Karlsson är svensk juniormästare i bageri 2026

Efter en intensiv och inspirerande finaldag står det klart att Alicia Karlsson, 19 år från Gävle, är Sveriges bästa unga bagare 2026.
SM_Unga_Bagare_2026_-_Finaldag_11_mars_-_Prisutdelning_-_FOTO_R5_225
Alicia Karlsson är svensk juniormästare i bageri 2026

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsabröd som bara behöver några minuter i ugnen för att ge den äkta italienska känslan enligt företaget.
Pinsa Margherita 360g HRx
Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Nya smaker och koreansk, filippinsk och peruansk mat får allt större genomslag och påverkar i allt högre grad hur människor äter, både ute och hemma. Detta enligt en trendrapport från Paulig.
Paulig
Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Korv är fortfarande en självklar del av svenskarnas vardag – och intresset har aldrig varit större. I år uppger hela 96 procent att de äter korv, den högsta nivån som hittills uppmätts.
FRSV_Korvrapporten_Svensk Falukorv
Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Läs vidare

Ny ekologisk dryck med inspiration från USA

Kiviks Musteri har lanserat en helt ny kategori av dryck under varumärket Fontän. Det handlar om en ekologisk Hard Seltzer i burk med smak av jordgubb och lime.
Fontän Hard Selzer
Ny ekologisk dryck med inspiration från USA

Nytt mellanmålskoncept baserat på ”riktig mat”

Bama lanserar ett nytt mellanmålskoncept baserat på ”riktig mat” under varumärket Good.
Linsbollar & Kikärtor
Nytt mellanmålskoncept baserat på ”riktig mat”

Lakrids By Bülow firar ljusare tider med ny vårkollektion

Lakrids By Bülows lanserar den nya smaken Lime Crackle i sin Spring Collection, som även innehåller påskägg och samlingsboxar.
2026 easter gifting (v3)
Lakrids By Bülow firar ljusare tider med ny vårkollektion

Lindahls storsatsar i kvarghyllan

Lindahls lanserar flera nyheter inom kvarg och drickkvarg – både nya smaker och välkända favoriter i uppdaterade format.
Lindahls-pressmeddelande
Lindahls storsatsar i kvarghyllan