Ökat tryck på tidiga hemleveranser av frukost

PUBLICERAD: 1 september 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Det ökade behovet av hemleverans har accelererats markant den senaste tiden. Det uppger foodora, marknadsledande inom hemleveranser av mat, som nu utökar sin tjänst till att även erbjuda tidigare frukostar.

Tjänsten lanseras i Stockholm den 1 september, inom kort även i Göteborg och Malmö, för att sedan bli tillgänglig i flera städer i Sverige.

”Just nu har vi ett väldigt högt tryck på vår tjänst, därför utvidgar vi våra leveranstider samt utbud. Frukost har varit efterfrågat bland våra kunder, något som vi hörsammar och levererar snabbt på. Att införa tidiga leveranser är även ett sätt att underlätta för det lokala bageriet att stärka sin digitala affär i en tuff tid. Genom foodora får de en ytterligare kanal och kundgrupp att sälja till”, säger Hans Skruvfors, VD foodora Sverige.

Till de restauranger och bagerier som kommer att ha frukost i sitt sortiment hör bland många andra: Joe & The Juice, Espresso House, Thelins, Greasy Spoon, Pom & Flora, Mahalo samt Bröd & Salt.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland