Orkla byter lastpallar och spar närmare 30 ton CO2-utsläpp

PUBLICERAD: 7 april 2020
UPPDATERAD: 21 februari

En av Orklas nya lastpallar lastade med OLW cheez doodles.

Orkla Confectionery & Snacks ansluter sig till Svenska Retursystem och börjar transportera snacksprodukter från anläggningen i Filipstad på på returpall istället för på träpall. Genom bytet av pall räknar Orkla med att minska sina koldioxidutsläpp med över 28 ton varje år.

I början på april startade Orkla omställningen av produktionen i Filipstad till returpallar. Uppskattningsvis kommer 350 000 returpallar att användas per år.

”Att göra klimatsmarta val ligger högst upp på Orklas agenda och som ett stort nordiskt bolag har vi ett ansvar att ta ledningen i vår bransch. Därför är vi mycket glada att kunna göra denna förändring till förmån både för miljön och våra medarbetares hälsa”, säger Magnus Forsling, chef för varuförsörjning och logistik på Orkla Confectionery & Snacks.

Pallar används för att lasta och transportera varor mellan producenter, grossister och butiker. Returpallen av plast har en väsentligt längre livstid än träpallen och väger dessutom hälften så mycket som en träpall. Varje plastpall som ersätter en träpall innebär därmed en minskning av koldioxidutsläppen med minst 10 procent. De lättare lyften ger också en positiv effekt på ergonomin för dem som hanterar pallarna. Dessutom avger plastpallarna inget träspill eller damm, vilket ger bättre luft och en hälsosammare arbetsplats.

”Vi är glada över att Orkla Confectionery & Snacks ser fördelarna med våra returpallar. Genom att byta till Helpall grå får de en klimatsmart lastbärare som kan hålla i 15 år”, säger Claes Rehn, Key Account Manager på Svenska Retursystem.

Senaste nytt

Här är partiledaren som svenskarna helst firar jul med

Magdalena Andersson (S) är den partiledare som svenska folket helst vill äta julbord hos, tätt följd av Jimmie Åkesson (SD). Det visar Livsmedelsföretagens undersökning.
Julmatsundersökning Partiledare 2025
Här är partiledaren som svenskarna helst firar jul med

Glöggish – den nya generationens glögg

Spirit of Sweden lanserar Glöggish – en modern tolkning av den svenska glöggtraditionen.
Glöggish-HERO_MnD
Glöggish – den nya generationens glögg

Santa Maria stödjer BRIS under julen

Santa Maria skänker 500 000 kronor till BRIS (Barnens Rätt i Samhället) under årets julkampanj.
bris
Santa Maria stödjer BRIS under julen

BUBS öppnar konceptbutik mitt i Stockholm

Den 13 december öppnar det svenska godisvarumärket BUBS sin första konceptbutik, ”BUBS Sthlm”, i centrala Stockholm.
Bubs Sthlm fasad
BUBS öppnar konceptbutik mitt i Stockholm

Läs vidare

Kostnadsfritt webbinarium om tonerteknologi

13 november arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium om varför toner­teknologi är här för att stanna inom etikett- och förpacknings­tryck.
Frank-Jacobs-900x600-1
Kostnadsfritt webbinarium om tonerteknologi

Packnews nr 5 - gratisläsning om Scanpack

Packnews nr 5 är en annorlunda utgåva ur flera aspekter. Tidningen finns bara i digitalt format, kan läsas kostnadsfritt och handlar enbart om Scanpack 2024.
Packnews-5_24-mailchimp-header
Packnews nr 5 – gratisläsning om Scanpack

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Mindre växthusgaser med plastförpackningar än med alternativen

En ny brittisk rapport visar att de viktigaste alternativen till plastförpackningar "släpper ut mer växthusgaser" i de flesta fall.
co2
Mindre växthusgaser med plastförpackningar än med alternativen