RÅ tillbakavisar Äkta varas påstående om matbluff

PUBLICERAD: 17 januari 2020
UPPDATERAD: 21 februari

Foto: Äkta vara

RÅ Blåbär är en av finalisterna till Årets matbluff 2019.  Nu tillbakavisar producenten WellNOx Health AB Äkta varas påstående om att varumärket RÅ, produktbeteckningen råsaft och ordet kallpressad är missvisande på en produkt, som är pastöriserad, det vill säga upphettad till 83-85 grader.

”Att orden råsaft och kallpressning kan verka missvisande för någon som inte är insatt i produktionsprocessen kan vi förstå. Men vi tycker att det är tråkigt att Äkta vara inte tagit sig tid att kolla upp vad råsaft och kallpressning faktiskt innebär innan de gjorde sin nominering, och vi förklarar gärna hur det ligger till”, skriver Thomas Sjölander, WellNOx Health AB .

Han förklarar att produktbeteckningen råsaft är skyddad enligt lag, precis som juice, och innebär att en dryck måste bestå av 100 procent pressad frukt, bär eller grönsaker.  RÅ Blåbär kallpressas, vilket innebär att råvarorna pressas kylda eller rumstempererade.

”Att våra juicer är pastöriserade är inget vi försöker sticka under stol med. På ingrediensförteckningen på förpackningen för RÅ Blåbär står det “Kallpressad råsaft av 100 % norrländska blåbär. Pastöriserad”, och i alla våra produktbeskrivningar skriver vi tydligt att våra produkter är pastöriserade.”

”Vi pastöriserar våra produkter för att öka hållbarheten. I valet mellan att göra en produkt med väldigt kort hållbarhet och mycket svinn, och en pastöriserad produkt med lång hållbarhet, valde vi att göra en pastöriserad, eftersom vi ansåg att det var bäst både för oss och vår klimatpåverkan. Vi är medvetna om att en del upplever varumärket RÅ som missvisande, men vår upplevelse är att majoriteten av våra kunder, precis som vi, tycker om namnet RÅ och inte vill att vi ska ändra på det”, avslutar Thomas Sjölander.

Senaste nytt

DelMat AB har en ny ägare

Färdigmatsföretaget DelMat AB i Hällefors har förvärvats av Sid Roject AB, som ägs av Peter Johansson.
Peter_Johansson_V2A2059

Ny ordförande för Kooperativa Förbundet

Kerstin Wallentin valdes till ny ordförande för KF vid årsstämman 23 april. Hon efterträder Lars Ericsson.
coop (kopia)

Mondelēz Sveriges chokladprodukter krymper

Mondelēz Sverige minskar vikten på ett antal produkter för varumärkena Marabou, Daim, Aladdin och Paradis.
25_6555_Marabou_Mjolkchoklad_160g_bar

Rekorddåliga matvanor i Gen Z

Unga svenskar har alarmerande osunda matvanor, enligt en ny undersökning från Picadeli.
Picadeli 1

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx