Coop köper danska Salling Groups Netto-butiker i Sverige

PUBLICERAD: 13 maj 2019
UPPDATERAD: 21 februari


Coop har tecknat ett avtal om att köpa Nettos 163 svenska butiker av danska Salling Group. Netto-butikerna ska på sikt stöpas om till Coop.

Affären innebär att Coop Butiker & Stormarknader AB köper Netto Marknad Sverige AB, som driver samtliga Nettobutiker i Sverige. Avtalet omfattar även de 2000 anställda i Netto Marknad Sverige AB.

Coop Butiker & Stormarknader driver 240 av Coops 650 butiker, främst i Stockholm, Mälardalen, Östergötland och västra Skåne. Netto, som grundades 1981, är en del i Salling Group, en dansk koncern som driver butiker, e-handel och restaurangverksamhet. Den första Netto-butiken i Sverige etablerades 2002.

”I Salling Group är vi mycket nöjda med affären, som gör att vi kan koncentrera investeringarna på färre marknader och ytterligare fokusera vår verksamhet till förmån för kunder i Danmark, Polen och Tyskland, säger Per Bank, VD i Salling Group.

Affären ska enligt planerna genomföras under sommaren och förutsätter ett godkännande från Konkurrensverket. Butikerna kommer under en övergångsperiod att drivas under Nettos varumärke men successivt stöpas om till Coop-butiker med ett bredare sortiment av matvaror, bland annat ett brett sortiment av hållbarhetsmärkt mat.

Senaste nytt

”Smakresan” ska få skolelever att våga testa nya smaker

Compass Groups skolprojekt Smakresan den 16 maj ska få elever att utforska nya smaker och förbättra sina kostvanor.
Nudelwok_Smakresan

Betala med ett skämt på Max

I en kampanj för de nya dryckerna Fun Drinks introducerar Max Burgers en ny betalmetod – skämtet.
max

Alkoholfria cocktails en växande trend

ISH lanserar alkoholfri Mojito och Spritz på burk, som finns att köpa både i dagligvaruhandeln och på Systembolaget.
CZ7A0948[1]

Fördubblade investeringar i alternativa proteiner

Under 2024 ökade investeringarna i alternativa proteiner med mer än 120 procent, enligt en ny analys från Good Food Institute Europe.
IsmaelB_GFI Europe

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx