Martin & Servera stoppar all försäljning av cigaretter, cigarrer och snus. Företaget beskriver beslutet som ansvarsfullt och ”bra för både människa och miljö”.
”Som en del av ambitionen att vara ett ansvarsfullt företag har vi tagit ett beslut om att stoppa all försäljning av cigaretter, cigarrer och snus. Som Sveriges ledande leverantör till restaurangmarknaden har vi, tillsammans med våra kunder, kraften att göra skillnad för människor och miljö”, skriver Martin & Servera i ett pressmeddelande.
Under 2018 sålde Martin & Servera tobaksprodukter för cirka 13 miljoner kronor.
”Vi vill använda den kraft som finns i våra beslut för att påverka samhället på ett positivt sätt. Det här är ett beslut som är bra för både människa och miljö”, säger Irene Waldemarson, VD på Martin & Servera Restauranghandel.