Marie Nygren blir ny VD för Kooperativa Förbundet

PUBLICERAD: 15 januari 2019
UPPDATERAD: 21 februari


Marie Nygren har utsetts till ny VD för Kooperativa Förbundet. Hon är idag vice VD för Systembolaget och tillträder den nya tjänsten i sommar. Anders Dahlquist-Sjöberg fortsätter som vice VD för KF.

”Det är en stor glädje att få välkomna Marie Nygren som VD på KF. Hon är en stark kraft med tung erfarenhet av ledarskap och förändringsarbete. Dessutom har hon arbetat många år på Coop och känner väl till organisationens utmaningar, vilket är ett extra plus. Jag ser fram emot den resa vi ska göra tillsammans”, säger KF:s ordförande Tommy Ohlström.

”Marie har varit delaktig i Systembolagets framgångsrika förändringsarbete och erfarenheterna hon bär med sig från det arbetet kommer vi att ha stor nytta av.” 

Marie Nygren är civilekonom och arbetar på Systembolaget som vice VD och direktör för verksamhetsområde Erbjudande. Hon har tidigare varit kategoriområdeschef för Specialvaror och Food på Coop Sverige och har även en bakgrund som VD på Adara, ett dotterbolag till Apoteket AB, och som VD för Stor & Liten

”KF är ett företag byggt på starka värderingar och med ett uppdrag som engagerar. Det känns fantastiskt roligt att komma tillbaka till kooperationen och tillsammans med medarbetarna skapa resultat och ge våra medlemmar möjlighet att bidra till en hållbar utveckling”, säger Marie Nygren.

”Jag har ett stort hjärta för KF och Coop. KF har stor potential som samlad kraft för konsumentkooperationen. De senaste åren har man genomgått en tuff men nödvändig resa. Nu finns det goda förutsättningar för en fortsatt framgångsrik utveckling. Mitt fokus blir att fortsätta den resan, så att gemensamma spelregler och ramar får full effekt. Det är ett både spännande och utmanade uppdrag som jag ser fram emot att ta ansvar för.” 

 

 

Senaste nytt

Arla utser ny chef för mejeriet i Jönköping

Johan Barkinge är ny chef för Arlas mejeri i Jönköping. Han kommer närmast från tjänsten som plant manager på Orkla Sverige.
010a7bb7-adda-4bd5-94bc-a42b67fd7b86-w_960
Arla utser ny chef för mejeriet i Jönköping

Så påverkar svenskt kaffedrickande Amazonas avskogning

Sveriges import av kaffe påverkar avskogningen i Amazonas mer än importen av nötkött, enligt en ny rapport från WWF.
regnskog
Så påverkar svenskt kaffedrickande Amazonas avskogning

Här är partiledaren som svenskarna helst firar jul med

Magdalena Andersson (S) är den partiledare som svenska folket helst vill äta julbord hos, tätt följd av Jimmie Åkesson (SD). Det visar Livsmedelsföretagens undersökning.
Julmatsundersökning Partiledare 2025
Här är partiledaren som svenskarna helst firar jul med

Glöggish – den nya generationens glögg

Spirit of Sweden lanserar Glöggish – en modern tolkning av den svenska glöggtraditionen.
Glöggish-HERO_MnD
Glöggish – den nya generationens glögg

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår