
Gin destillerad med äkta marsipantårta till Fössta Tossdan i Mass.
Fössta Tossdan i Mass, Smålands nationaldag. För den som inte är bekant med traditionen firas dagen, den första torsdagen i mars, på bästa sätt: med massipantåta (marsipantårta för de oinvigda) och småländsk stolthet skriver Lydén Distillery.
Nu tar det småländska företaget traditionen ett steg längre och har destillerat en gin med äkta marsipantårta, skapad för att hylla dagen till ära. Upplagan är begränsad till 240 flaskor, som finns tillgängliga via Systembolagets beställningssortiment från och med i dag, onsdagen den 4 mars klockan 10.00.
Det hela började som ett tänkt aprilskämt i destilleriet för lite mer än drygt tre år sedan. Men när skratten lagt sig insågs det snabbt att det här var för bra för att bara vara ett skämt – och kanske också ett av de projekt som fått ta allra längst tid i destilleriet.
– Visst låter det kanske lite tokigt, men egentligen är det nog det mest småländska som någonsin gjorts. Fössta Tossdan i Mass handlar om att hylla Småland och den småländska dialekten, särskilt bortfallet av r-ljud, och naturligtvis marsipantårtan, berättar Emil Lydén.
Massipantåta är den senaste utgåvan i Experimental-serien, där nya smaker och oväntade kombinationer testas. Den här gången möts enbär, hallon, vanilj, mandel och marsipantårta i kopparpannan, där de destilleras till en lekfull gin.
Resultatetsägs vara en balanserad gin med mjuka inslag av hallon, en hint av vaniljsötma och en touch av mandel, men fortfarande den tydliga friskheten från enbär som gör det till en gin.





