
Nästan alla svenskar (94 procent) tycker att det är viktigt med en stark svensk livsmedelsförsörjning. Samtidigt tvivlar två av tre på Sveriges livsmedelsberedskap vid en eventuell kris.
En Sifo-undersökning på uppdrag av Ica visar att 65 procent av svenskarna har lågt förtroende för att Sverige kommer att kunna försörja befolkningen med livsmedel vid en eventuell kris.
Fler än varannan svensk (55 procent) anser att lågt engagemang bland allmänheten utgör hot mot svensk livsmedelsförsörjning. Om fler kunder valde svenskproducerat skulle efterfrågan öka.
– Vi inom dagligvaruhandeln har ett stort ansvar i att både driva efterfrågan på och investera i svenskproducerad mat för att på så sätt gynna den svenska livsmedelsproduktionen, som i sin tur bidrar till livsmedelsförsörjningen. Det kan handla om att erbjuda och satsa på svenska livsmedel, men också att göra det enklare för kunder att välja svenskproducerat, säger Eva Rülf, projektledare för svenskt, lokalt och ekologiskt på Ica.
Stora satsningar inom frukt och grönt
– Vi jobbar långsiktigt med att få ett större utbud av svenska produkter. Vi har exempelvis gjort stora satsningar inom frukt och grönt men också kött och chark. Här har vi arbetat för att få ett större utbud av produkter med svensk råvara, bättre förvarings- och lagringstekniker som gör att vi kan erbjuda svenska frukter och grönsaker under en större del av året samt genom att öka efterfrågan på svenskt, säger Eva Rülf.
Undersökningen bygger på 4 240 intervjuer med den svenska allmänheten 18-84 år mellan 17 feb och 3 mars 2025.