Axfood återkallar kyckling efter påvisad salmonellasmitta

PUBLICERAD: 30 augusti 2022
UPPDATERAD: 21 februari


Axfood återkallar tre kycklingprodukter från Eldorado samt en kycklingprodukt från Top Choice Poultry sedan det visat sig att produkterna innehåller salmonella. De återkallade produkterna innehåller importerad färsk kyckling från Lettland.

Salmonellasmittan upptäcktes i en rutinkontroll hos leverantören. Majoriteten av produkterna är stoppade vid lagret men har i begränsad utsträckning hunnit distribueras till ett flertal av Axfoods butikskedjor. De är nu stoppade även i butik. Vid upphettning till 70 grader dör salmonellabakterien och inga sjukdomsfall har rapporterats.

”Vi ser väldigt allvarligt på detta och utreder nu tillsammans med leverantören omständigheterna kring det, både för att förstå hur det kunnat ske och hur vi kan säkerställa att det inte sker igen”, säger Axfoods kvalitetschef Susanna Wadegård.

Återkallelsen gäller för följande fyra kycklingprodukter, samtliga med sista förbrukningsdag 2022-09-05:
• Eldorado kycklingbröstfilé, 400 gram
• Eldorado kycklingvingar, 600 gram
• Eldorado kycklingben, 550 gram
• Top Choice Poultry kycklingbröstfilé utan skinn, 2,5 kilo

Axfood beklagar det inträffade och uppmanar alla konsumenter som köpt de aktuella produkterna att återlämna dem till butiken för destruering samt för att få ersättning.

Senaste nytt

7-Eleven fördjupar samarbetet med Panini Internazionale

Reitan Convenience Sverige och Panini Internazionale investerar i en gemensam produktionsanläggning i Spånga.
IMG_6229 (1)
7-Eleven fördjupar samarbetet med Panini Internazionale

AXA inleder samarbete med Bamse

Lantmännens varumärke AXA inleder ett samarbete med 60-årsjubilerande seriefiguren Bamse.
bamse
AXA inleder samarbete med Bamse

Axfood byter ut makrill med rött ljus

Axfood fasar ut makrill med rött ljus i WWF:s fiskguide och introducerar MSC-certifierad chilensk taggmakrill med grönt ljus.
8bf1bff488135101_org
Axfood byter ut makrill med rött ljus

Gemensamt initiativ för framtidens jordbruk

Berte Qvarn fördjupar samarbetet med Polarbröd och Oatly inom odlingsprogrammet FramtidsJord.
Skörda
Gemensamt initiativ för framtidens jordbruk

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår