Michael Sigsfors ny CFO för Lantmännen

PUBLICERAD: 22 april 2022
UPPDATERAD: 21 februari

Michael Sigsfors är ny CFO för Lantmännen.

Den 11 april blev Michael Sigsfors ny CFO för Lantmännen. Han var tidigare Director Group Controlling för Lantmännen och efterträder Christian Johansson.

Michael Sigsfors har arbetat på Lantmännen sedan 2008, bland annat som CFO och Director Business Development & B2B på Lantmännen Cerealia, och sedan 2017 som Director Group Controlling på Lantmännens ekonomi- och finansavdelning. Sedan tidigare har han även erfarenhet från bland annat Kraft Foods och Henkel.

I samband med att han tillträdde som CFO tog Michael Sigsfors även plats i Lantmännens koncernledning. Han kommer också att behålla sin nuvarande position som Director Group Controlling till dess att en ersättare finns på plats.

”Jag vill tacka för förtroendet: det känns inspirerande att ta nästa steg inom Lantmännen, och jag ser fram emot att fortsätta arbetet med att utveckla vår avdelning. Jag ser också fram emot ett tätare samarbete med kollegorna i koncernledningen och att kunna bidra med min erfarenhet från olika roller inom Lantmännen”, säger Michael Sigsfors.

Han efterträder Christian Johansson, som har valt att lämna Lantmännen efter två år som CFO.

Senaste nytt

Fördubblade investeringar i alternativa proteiner

Under 2024 ökade investeringarna i alternativa proteiner med mer än 120 procent, enligt en ny analys från Good Food Institute Europe.
IsmaelB_GFI Europe

Klassisk ost har blivit en global succé

Keso har fått ett nytt uppsving på marknaden, drivet av sociala medier och nya konsumtionsmönster.
pexels-shkrabaanthony-4397312

Stor minskning av tillsatt socker i svensk läsk

Sedan 2019 har svenska bryggerier minskat mängden tillsatt socker i läsk med i genomsnitt 36 procent per liter.
Sockeråtagandet_1_A

Heta och fruktiga nyheter från Cloetta

Cloetta lanserar två nyheter i begränsad upplaga samt nya tolkningar av Malacos klassiker.
cloetta

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx