Löfbergs vinner nordiskt kommunikationspris

PUBLICERAD: 7 april 2022
UPPDATERAD: 21 februari

Anders Thorén och Sofia Svahn, Löfbergs, firar kommunikationspriset med en kopp kaffe. Foto: Filippa Ruthersson

Kafferosteriet Löfbergs vinner kategorin ”Newsroom of the Year” i årets upplaga av MyNewsdesks kommunikationstävling Digital PR Awards.

Löfbergs får priset i hård konkurrens med Foodora, Tradera, Bauer Media och Advenica för att de med kreativ och meningsfull kommunikation lyckats engagera sin publik på ett innovativt sätt.

Juryns motivering:
Löfbergs visar med en genomtänkt och kreativ strategi hur man engagerar sin publik och bygger ett community i sitt nyhetsrum. Det är uppenbart vad deras huvudprodukt är, men med meningsfull och innovativ kommunikation använder de sitt nyhetsrum för att berätta historier och skapa känslor relaterade till sin produkt istället för att bara marknadsföra den. Enastående arbete!

”Superkul! Det här är ett resultat av ett målmedvetet arbete där både kommunikationsgänget och andra på Löfbergs bidrar. Därför är vi många som är glada och stolta idag”, säger Anders Thorén, kommunikationschef på Löfbergs.

Digital PR Awards delas ut av MyNewsdesk som vill uppmärksamma företag och organisationer som lyckats extra bra med sina PR- och kommunikationsinsatser. Tävlingen arrangerades i år för tionde gången.

MyNewsdesk är en nordisk plattform för digital PR. Över 5 000 varumärken använder sina nyhetsrum på MyNewsdesk för att publicera nyheter och knyta relationer med media och journalister

Läs vidare

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Biofach 2023: Nordic Soda Company kompletterar med gin

The Nordic Soda Company fanns på Biofach 2023 med avsikten att öka det utländska intresset för produkterna.
Nordicx

Senaste nytt

Kale Foods lanserar Juicy Marbles i Sverige

Kale Foods är distributör för Juicy Marbles växtbaserade produkteri Sverige.
IMG-4737

Axfoundation vinner Livsmedelspriset 2023

Livsmedelspriset 2023 går till Axfoundation som arbetar för ett mer hållbart samhälle.
Axfoundation_Livsmedelspriset_LivsmedelIFokus1024x768

Ny färdplan ska förena svenska livsmedelsföretag

”Det svenska handslaget för en hållbar livsmedelskedja” är en gemensam agenda för hela livsmedelsbranschen.
wwf

Arla kampanjar för fler hemsläp

Arla lanserar kampanjen ”Hemsläp” för att få fler restauranggäster att ta med sin överblivna mat hem.
Arla_Foodiebag_Webb_1