Systembolaget testar självutcheckning i två butiker

PUBLICERAD: 13 september 2021
UPPDATERAD: 21 februari

Foto: Systembolaget

Undersökningar visar att många av Systembolagets kunder vill kunna handla smidigt och enkelt när de handlar en eller få varor, därför kommer självutcheckningskassor att testas i ett par butiker med start i september 2021.

Systembolaget inleder testet med självutcheckning den 13 september 2021 i butikerna på Torsplan i Stockholm och Kungsgatan i Örebro. Testet är planerat att pågå till maj 2022 och kommer att utvärderas löpande.

”I direkt anslutning till den ordinarie kassan kommer kunder att kunna välja kassan med självutcheckning där vi har medarbetare på plats för att säkerställa att Systembolagets försäljningsregler efterföljs. Eftersom alkohol inte är som andra varor kommer vi att genomföra självutcheckningen på vårt sätt.  För oss är det viktigt att kunderna alltid ska kunna lita på att vi säljer med ansvar – med omtanke om alla”, säger Emil Agén, butikschef på Systembolaget Torsplan.

Testet med självutcheckning genomförs i två butiker från mitten av september 2021 till maj 2022. Testet följs upp på flera sätt, bland annat med hjälp av externa undersökningsföretag för att göra extrainsatta ålderskontroller och så kallade exitmätningar, när kunden lämnar butiken. Medarbetarna i testbutikerna kommer också att intervjuas om sina upplevelser. Efter utvärderingen kommer beslut att fattas om en eventuell utrullning till fler butiker.

 

Senaste nytt

7-Eleven fördjupar samarbetet med Panini Internazionale

Reitan Convenience Sverige och Panini Internazionale investerar i en gemensam produktionsanläggning i Spånga.
IMG_6229 (1)
7-Eleven fördjupar samarbetet med Panini Internazionale

AXA inleder samarbete med Bamse

Lantmännens varumärke AXA inleder ett samarbete med 60-årsjubilerande seriefiguren Bamse.
bamse
AXA inleder samarbete med Bamse

Axfood byter ut makrill med rött ljus

Axfood fasar ut makrill med rött ljus i WWF:s fiskguide och introducerar MSC-certifierad chilensk taggmakrill med grönt ljus.
8bf1bff488135101_org
Axfood byter ut makrill med rött ljus

Gemensamt initiativ för framtidens jordbruk

Berte Qvarn fördjupar samarbetet med Polarbröd och Oatly inom odlingsprogrammet FramtidsJord.
Skörda
Gemensamt initiativ för framtidens jordbruk

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår