Pauligs kaffeavfall får nytt liv som funktionella råvaror

PUBLICERAD: 28 oktober 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Paulig Incubator, PINC, investerar i det danska startup-företaget Kaffe Bueno, som återvinner och förädlar kaffeavfall från Pauligs rosteri i Vuosaari i Finland till ingredienser för kosmetika, nutraceutiska preparat och funktionella livsmedel. PINC ledde en investeringsrunda på 1,1 MEUR. Saminvesterare var Växtfonden i Danmark, Yieldlab i Irland samt en dansk ängelinvesterare.

PINC investerar i tidiga startup-företag med fokus på framtidens livsmedel och tjänster. Samarbetet mellan Kaffe Bueno och PINC började för ungefär ett år sedan med återvinnings- och förädlingstestning av avfall från malt kaffe från Pauligs rosteri i Vuosaari.

Under de senaste åren har antalet produkter relaterade till kaffe växt mycket med allt från funktionella drycker till kosmetika och läkemedel – och det finns fortfarande mycket kvar att utforska.

”Kraften i kaffe är otrolig; det är så mycket mer än en dryck. När jag växte upp i Colombia använde vi det till allt möjligt: sår, hudvård, desserter”, säger Juan Medina, VD och en av de tre grundarna av Kaffe Bueno.

”Vårt mål är att spela en viktig roll i den kommande bioekonomin genom att frigöra kaffets hälsopotential. Vår rena Kaffe Bueno-olja finns redan tillgänglig globalt för premiumprodukter inom skönhet och vårt mångsidiga Kafflour-mjöl används för hälsosammare bakning. Med detta kapitaltillskott kan vi verkligen växla upp och öka produktionen för att möta kundernas efterfrågan och påskynda utvecklingen av nya produkter”.

Globalt väntar 10 miljarder kilo använt kaffe på att återvinnas och förädlas till hälsofrämjande ingredienser.

Kaffe Bueno grundades 2016 och är beläget i Alfa Lavals innovationshub utanför Köpenhamn. Företagets vision att dra nytta av kaffets hälsopotential genom att ta vara på hela spektrat av bioaktiva molekyler, som är kvar i det som ses som kaffeavfall.

 

Senaste nytt

Stor minskning av tillsatt socker i svensk läsk

Sedan 2019 har svenska bryggerier minskat mängden tillsatt socker i läsk med i genomsnitt 36 procent per liter.
Sockeråtagandet_1_A

Heta och fruktiga nyheter från Cloetta

Cloetta lanserar två nyheter i begränsad upplaga samt nya tolkningar av Malacos klassiker.
cloetta

Smartare Mat i Sverige köper fabrik i Mantorp

Smartare Mat i Sverige säkrar produktionen av sitt varumärke Stacky's, genom att förvärva en fabrik i Mantorp.
matfabriken-startup2

Reumatikerförbundet lanserar Easy to Use-märkning

Reumatikerförbundet lanserar en produktmärkning för förpackningar och produkter, som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx