Under det senaste året har Semper fasat ut palmolja i hela sortimentet för barnmat. 2020 lanserar företaget ett åtagande, som innebär att all barnmat ska vara fri från palmolja och har därmed en tydlig policy för palmolja.
Sedan 2013 är välling och gröt från Semper fri från palmolja och nu har även palmoljan i modersmjölkersättning, tillskottsnäring samt mjölkdryck ersatts med mjölkfett. Det innebär att hela Sempers barnsortiment nu är fritt från palmolja.
Att fasa ut palmolja har varit ett viktigt utvecklingsarbete under flera år, där vikten har legat på att hitta bra och näringsriktiga alternativ, berättar Catharina Tennefors, R&D and Quality Director på Semper.
”Vi tycker att palmolja innehåller många bra egenskaper, men vi vet att föräldrar har efterfrågat att vi i så stor utsträckning som möjligt ska erbjuda produkter utan palmolja. Vi har lyssnat och är stolta över att nu kunna berätta att hela sortimentet av barnmat och modersmjölksersättning är utan palmolja. I detta arbete har vi även ett gediget arbete med att upprätta våra åtaganden och har därför tagit fram en ny policy för palmolja.”
Mer information om hållbarhetsarbetet på Semper och den nya policyn för palmolja finns här