Varannan svensk har inte tid att laga nyttig mat

PUBLICERAD: 9 januari 2020
UPPDATERAD: 21 februari

Hälften av svenskarna har inte tid att laga nyttig mat, enligt Greenfoods undersökning. Foto: Greenfood/iStock

Andelen svenskar med övervikt eller fetma har ökat till 51 procent, enligt Folkhälsomyndigheten. Samtidigt visar en ny undersökning från Greenfood att varannan svensk upplever att det är svårt att hinna laga nyttig mat i vardagen.

”Ska vi lyckas vända trenden måste vi visa svenskarna att det inte är krångligt att laga nyttig mat. Vi i branschen måste utveckla dessa kategorier, så att det alltid är enkelt, gott och lättillgängligt att konsumera nyttig mat”, säger Lisa Isakson, kommunikationschef på Greenfood.

Undersökningen visar också, att när svenskarna inte hinner laga nyttiga måltider, ersätter de dessa främst med fryst mat eller hämtmat som pizza och kebab. Tio procent uppger att de helt hoppar över måltiden.

Mer från undersökningen

  • När svenskarna inte hinner laga nyttig mat ersätter de maten med fryst mat (29 procent), pizza och kebab (25 procent), annan hämtmat, som sushi eller thai (20 procent), nyttig snabbmat från exempelvis en salladsbar (15 procent)
  • Middagen är den måltid som svenskarna upplever är svårast att hinna laga. Allra värst är det för hushåll med små barn hemma (76 procent).
  • Unga mellan 18 och 29 år uppger att de har svårast att hinna laga nyttigt (67 procent).

Undersökningen är genomförd av YouGov, 1024 personer har svarat.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Sommarkänsla året runt med Pomonader

Kiviks Musteri lanserar det nya konceptet Pomonad, en kolsyrad dryck baserad på svenska äpplen och andra svenska sommarsmaker.
Pomonader 16_9

Kungsörnen firar Pippi Långstrump 80 år

Kungsörnen hyllar Pippi Långstrump på 80-årsdagen genom ett samarbete med Astrid Lindgren Aktiebolag och jubileumskampanjen "Gör som Pippi".
pippi

Bisfenoler i kontakt med livsmedel förbjuds

Nu blir det förbjudet att använda bisfenol A och andra bisfenoler som klassificeras som farliga i material som kommer i kontakt med livsmedel.
Konservburkar

Lidls kundklubb spränger tvåmiljonersvallen

Lidl Plus har nått två miljoner användare – drygt fyra år efter lanseringen – och rankas idag som branschens mest rekommenderade kundklubb.
fe654a70-4b35-4b07-925e-b90c537f24a3