Gateau ska expandera – nu öppnar en ny butik i Stockholm

PUBLICERAD: 29 augusti 2019
UPPDATERAD: 21 februari


Fazers hantverksbagerikedja Gateau planerar en kraftig expansion de närmaste tre åren. Nu öppnar en ny butik på Stockholms Centralstation. 

”Butiken ligger på det som kallas Centrala Mellanplanet där alla pendeltågsresenärer passerar. Då väldigt många går förbi här räknar vi med att detta kommer att bli ett av våra största lägen vad gäller omsättning. Det är mycket lyckosamt att vi lyckats säkra denna lokal och befästa vår starka position på den viktiga centralstationen”, säger Johan Rosenblom, VD Gateau Sverige.

Butiksöppningen är en del av Gateaus tillväxtplan för att öka omsättningen med 50 procent de kommande tre åren. Framförallt är nya lägen i Stockholm och Malmö-området, där många kunder rör sig, av intresse. Arbetet med expansionen leds av Per Blomberg, som nu går in i rollen som Head of Expansion på Gateau.

”Nu ökar vi takten och under 2019 kommer vi att ha öppnat minst fem nya butiker. En Gateau-butik kan vara allt emellan 20 och 200 kvadratmeter, beroende på antal sittplatser. Man kan därmed anpassa sig efter den lokala marknadens behov”, säger Per Blomberg.

Gateau är känt för sina hantverksbakade surdegsbröd, kaffebröd, tårtor och franska bakverk. Den nya butiken på Stockholms Centralstation kommer även att erbjuda take away-produkter, som smörgåsar, yoghurt och drycker.

Med den nya butiken har Gateau 33 butiker i fem städer samt brödförsäljning till ett åttiotal livsmedelsbutiker.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Coop ansluter till Lantmännens odlingsprogram

Coop ansluter Coop Havregryn till Klimat & Natur – Lantmännens odlingsprogram för Framtidens Jordbruk.
coop

Agtira stärker sin marknadsposition

Agtira blir medlem i Svenska Odlarlaget, en medlemsägd producentorganisation för växthusodlare i Sverige.
agtira vd

Första trendrapporten om svenskt öl

Hur ser framtiden ut för svenskt öl? Vilka trender präglar branschen 2025? Beernews presenterar Sveriges första trendrapport om öl.
Skärmavbild 2025-01-14 kl. 08.53.14

Consivo köper dansk livsmedelsdistributör

Consivo Group har förvärvat danska livsmedelsdistributören L’Italia Buona och kan nu erbjuda sina tjänster på alla fyra nordiska huvudmarknader.
Bild 1 Pasta