Peter Hammarstedt blir ny VD för Carlsberg Sverige

PUBLICERAD: 3 april 2019
UPPDATERAD: 21 februari

Den 1 maj börjar Peter Hammarstedt som VD för Carlsberg Sverige.

Den 1 maj tillträder Peter Hammarstedt som VD för Carlsberg Sverige. Han kommer närmast från Carlsberg Groups export- och licensverksamhet, där han var Managing Director.

Mellan 2007 och 2011 var Peter Hammarstedt VD för Carlsberg i Kanada och ansvarade även sedan för USA. 2011 flyttade han till Export & Licence med ansvar för Östeuropa, Asien och Oceanien och 2012 tog han över hela ansvaret för verksamheten inom Carlsberg Group Export & Licence.

Efter drygt 10 år utomlands känns det fantastiskt att komma hem och bli VD för Carlsberg Sverige. Under mina år utomlands har jag följt bryggeriets utveckling. Det har varit uppmuntrande att se framstegen inom bland annat ett tydligt varumärkesbyggande och framgångarna inom craft, ekologisk och alkoholfri öl. Jag hoppas kunna bidra med min erfarenhet inom bryggeriverksamheter från flera olika marknader och funktioner, och jag ser verkligen fram emot att träffa teamet och alla Carlsbergare, säger Peter Hammarstedt.

Peter Hammarstedt kommer att vara placerad i Stockholm och rapportera till Jacek Pastuszka, Executive Vice President Western Europe. Samtidigt som Peter börjar den 1 maj tar Carlsberg Sveriges nuvarande VD, Ted Akiskalos, rollen som vd för Carlsberg Malaysia.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Svensk Dagligvaruhandel: Fyra förslag för lägre matpriser

Svensk Dagligvaruhandel föreslår lättnader för butiksetableringar, sänkta arbetsgivaravgifter för unga och minskad regelbörda.
SvDH_Karin Brynell_foto Roberth Björk

Svenskmärkning stärker organisationen

Marcus Thollin har tillträtt den nya tjänsten som kundansvarig på Svenskmärkning, som står bakom Från Sverige-märkningen.
Marcus_Thollin_Mynewsdesk_1920x1080 kopiera

Berte Qvarn satsar på att stärka Sveriges havreexport

Berte Qvarn deltar i kampanjen Sustainable Oats from Europe, som ska lyfta fram europeisk havre på viktiga marknader i Asien.
Pressbild Havre Lantmännen LantbrukJohan Olsson

Gårdsfisk tar in 50 miljoner – ska expandera produktionen

Gårdsfisk har säkrat 50 miljoner i en investeringsrunda. Pengarna ska bl a användas för att lansera fler konsumentprodukter.
Gårdsfisk_HatchBlue_Industrifonden