Lantmännen Unibake köper bakverksföretag i Australien

PUBLICERAD: 8 november 2018
UPPDATERAD: 21 februari


Lantmännen Unibake har för avsikt att förvärva det familjeägda australienska företaget Bakery du Jour, som är en ledande leverantör av konditorivaror av premiumkvalitet till stora australiensiska återförsäljare och foodservice-kunder. Företaget ligger i Melbourne och har cirka 90 anställda. 

Lantmännen Unibake har exporterat konditorivaror till Australien sedan 2006. Förvärvet av Bakery du Jour stöder bagerikoncernens tillväxt inom lokalt producerade produkter. 

”Bakery du Jour har en stark och kundfokuserad företagskultur med engagerade medarbetare och en attraktiv marknadsposition och affärsmodell. Med utgångspunkt i vår passion för bakning, vårt kvalitetsfokus och vår innovationsförmåga, tror vi att det finns stor potential att skapa tillväxt och fortsätta att leverera bra resultat när bolagen kombineras”, säger Werner Devinck, VD på Lantmännen Unibake

Enligt Bakery du Jours ägare Fernando Gaspar har företaget letat efter en stark affärspartner för att kunna växa ytterligare och uppnå sin fulla potential:
”Hos Lantmännen Unibake har vi funnit detta.”

Innan affären har godkänts av berörda myndigheter fortsätter de båda företagen att drivas självständigt. 

Carina Malm

 

 

Senaste nytt

”Smakresan” ska få skolelever att våga testa nya smaker

Compass Groups skolprojekt Smakresan den 16 maj ska få elever att utforska nya smaker och förbättra sina kostvanor.
Nudelwok_Smakresan

Betala med ett skämt på Max

I en kampanj för de nya dryckerna Fun Drinks introducerar Max Burgers en ny betalmetod – skämtet.
max

Alkoholfria cocktails en växande trend

ISH lanserar alkoholfri Mojito och Spritz på burk, som finns att köpa både i dagligvaruhandeln och på Systembolaget.
CZ7A0948[1]

Fördubblade investeringar i alternativa proteiner

Under 2024 ökade investeringarna i alternativa proteiner med mer än 120 procent, enligt en ny analys från Good Food Institute Europe.
IsmaelB_GFI Europe

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx