Zoégas minskar sina utsläpp av koldioxid med ny krympfilm

PUBLICERAD: 23 oktober 2018
UPPDATERAD: 21 februari


Sedan 2015 har Zoégas kafferosteri i Helsingborg bytt ut krympfilmen, som används för att hålla kaffepaketen på plats under transport, till en tunnare plastfilm av minst 51 procent återvunnen plast. Det har inneburit att koldioxidutsläppen har reducerats med 32.989 kilo. 

”När plast ingår i ett företags verksamhet, bör vetskapen om plast och dess delvis negativa påverkan på miljön också finnas med i beräkningen. Resultatet av den nya plasten känns oerhört bra. Dock slutar vi inte där, det kontinuerliga arbetet för oss på Zoégas fortsätter. Det läggs mycket resurser på att göra våra produkter och processer ännu bättre ur miljösynpunkt”, säger Dan Fredriksson, förpackningsansvarig Zoégas. 

Att byta ut krympfilmen är en relativt liten åtgärd, som ger en stor förbättring för miljön, skriver Zoégas i ett pressmeddelande: Reduceringen av koldioxid motsvarar den mängd som förbrukningen av 13.610 liter bränsle utsöndrar, återvinning av 65.788 Iphones eller den mängd koldioxid ett kylskåp utsöndrar i 10.814 år. 

Utbytet av krympfilmen är ett av initiativen för att nå Zoégas/Nestlés globala miljömål på att reducera koldioxidutsläppet med 35 procent före år 2020. 

Carina Malm

 

 

Senaste nytt

Smaktrender: Asiatiskt i köket, pistageboom och sursött

Citron, hallon och nötigt – Smakrapporten 2025 avslöjar tydliga skiften i svenskarnas smakpreferenser.
Pressbild_citron
Smaktrender: Asiatiskt i köket, pistageboom och sursött

Garants mejeriförpackningar sprider kunskap om dyslexi

Axfood har inlett ett samarbete med Dyslexiförbundet för att öka kunskapen om läs- och skrivsvårigheter.
dyslexi
Garants mejeriförpackningar sprider kunskap om dyslexi

CandyKings sommarnyheter nu i lösgodishyllan

CandyKing presenterar sju nya lösgodisbitar i årets sommarsortiment.
e2d0d3ef-b49c-48cd-8200-8ab0df21ae52-w_960
CandyKings sommarnyheter nu i lösgodishyllan

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår