Fabrique är det första bageriet som Ä-märks av Äkta vara

PUBLICERAD: 17 oktober 2018
UPPDATERAD: 21 februari


Fabrique Stenugnsbageri blir det första bageriet som Ä-märks av Äkta vara. Märkningen innebär bland annat att mjölet inte får innehålla tillsatser, som mjölbehandlingsmedel, och tillsatt gluten.  

”Vi månar otroligt mycket om att inte ha E-ämnen i våra produkter och vill dokumentera det genom att Ä-märka oss”, säger Charlotta Zetterström, som tillsammans med maken David startade det första Fabrique-bageriet för tio år sedan.

Sedan dess har företaget öppnat 17 brödbutiker runt om i Stockholm, ett bageri på Gotland, ett i London och senare i höst öppnas även ett i New York. 

”Vi bakar bara på helt rent mjöl. 98 procent av allt mjöl som används idag innehåller alfaamylaser och askorbinsyra. Vi har ett helt rent mjöl utan dessa kemikalier och det är dessutom stenmalet. Då krävs det mer kunskap, teknik och känsla, men resultatet blir oslagbart och man får inte heller i sig dåligt gluten som många är känsliga för”, säger Charlotta Zetterström.

För att få kalla sig Äkta vara-bageri måste alla bakade produkter vara Ä-märkta. Det betyder bland annat att mjölet inte får innehålla några mjölbehandlingsmedel eller tillsatt gluten och att produkterna inte får innehålla några tillsatser.

Fabrique arbetar även med att ta bort tillsatser ur övriga produkter som de säljer, till exempel färdiga mackor, saft och marmelad.

För att det ska blir tydligt för kunden vad bröden innehåller har Fabrique i samband med Ä-märkningen tagit fram en pärm med alla ingrediensförteckningar som finns vid kassan i varje butik.

Carina Malm

 

 

Senaste nytt

Stor minskning av tillsatt socker i svensk läsk

Sedan 2019 har svenska bryggerier minskat mängden tillsatt socker i läsk med i genomsnitt 36 procent per liter.
Sockeråtagandet_1_A

Heta och fruktiga nyheter från Cloetta

Cloetta lanserar två nyheter i begränsad upplaga samt nya tolkningar av Malacos klassiker.
cloetta

Smartare Mat i Sverige köper fabrik i Mantorp

Smartare Mat i Sverige säkrar produktionen av sitt varumärke Stacky's, genom att förvärva en fabrik i Mantorp.
matfabriken-startup2

Reumatikerförbundet lanserar Easy to Use-märkning

Reumatikerförbundet lanserar en produktmärkning för förpackningar och produkter, som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx