OLW lanserar Kikärtschips med mindre fett och mer protein

PUBLICERAD: 27 augusti 2018
UPPDATERAD: 21 februari


Tidigare i år lanserade OLW Linschips. Nu fortsätter satsningen på mer hälsosamma snacks med Kikärtschips med chili och mild vitlök. Chipsen uppges innehålla 14 procent protein och 40 procent mindre fett än vanliga potatischips. De är även veganska.

”Vi ser att våra konsumenter vill ha hälsosammare chips men utan att behöva kompromissa med den goda smaken. Kikärtor är spännande små ärtor med både högt proteininnehåll och god smak. Genom att använda kikärta som bas i våra nya chips får vi en härlig färg och smak som skiljer sig från vanliga chips. Även texturen på chipsen och formen är annorlunda men de är lika krispiga och goda som OLW Linschips och kryddade med en spännande het smak som också blir alltmer populär”, säger Sophie Grönlund, produktchef på OLW.

OLW uppger att man är först i Sverige att kunna erbjuda svenskproducerade kikärtschips från sin fabrik i Värmland. 

Carina Malm

 

 

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland