Lidl och LRF i nytt samarbete

PUBLICERAD: 11 september 2024
UPPDATERAD: 11 september
Lidl Sverige och LRF tecknar avsiktsförklaring för att främja svensk livsmedelsproduktion. I bild Anna-Karin Hatt, vd och koncernchef på LRF,  tillsammans med Jakob Josefsson, vd för Lidl Sverige. Foto: Pressbild

Lidl Sverige och LRF tecknar en avsiktsförklaring för att främja svensk livsmedelsproduktion. Lidl ska öka andelen svenska livsmedel i butikerna och tar även nya steg för att öka Sveriges livsmedelsexport.

Samarbetet mellan Lidl Sverige och LRF inleds under 2024 med målsättningen att öka andelen svenska leverantörer i Lidls sortiment och öka Lidls försäljning och export av svenskproducerade livsmedel, dels genom ömsesidigt kunskapsutbyte – inte minst inom den gröna omställningen – dels via externa aktiveringar.

– LRF är en stark aktör med hög integritet inom svensk livsmedelsproduktion som skapar förutsättningar och utveckling för svenska livsmedelsproducenter. Jag ser verkligen fram emot att vi tillsammans med LRF kan sprida kunskap både bland våra kunder och personal kring vikten av att välja svenska livsmedel, bland annat genom att vi på Lidl fortsätter öka andelen svenskproducerad mat i vårt sortiment, säger Jakob Josefsson, vd på Lidl Sverige.

Under 2023 lanserade Lidl Sverige tillsammans med ett 20-tal svenska leverantörer varumärket Matriket, som vid lanseringen samlade ett hundratal produkter och nu börjar närma sig det långsiktiga målet på 250 produkter. Antalet producenter som levererar livsmedel för Matriket har samtidigt ökat till över 30.

Blågul temavecka
Nu tar livsmedelskedjan också nya steg för att öka Sveriges livsmedelsexport. I nuläget finns runt hundra svenska livsmedel i Lidls butiker i Storbritannien, Finland och Danmark. Målet är att på sikt förpacka svenska livsmedel i en blågul temavecka inom ramen för Lidls internationella temaveckor.

– Vi i LRF är mycket glada över vårt nya samarbete med Lidl. Genom detta partnerskap kan vi öka medvetenheten om alla de mervärden som följer med att välja svensk mat, ge fler konsumenter möjlighet att upptäcka fina svenska råvaror och i förlängningen förbättra förutsättningarna för att öka produktionen av livsmedel i Sverige, säger Anna-Karin Hatt, vd och koncernchef på LRF.

Läs vidare

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894

Coops medlemmar: Priset inte avgörande för kött

Svenskt ursprung är nästan fem gånger så viktigt som priset när det ska handlas kött, enligt Coops medlemmar.
kött

Alkoholfri öl slår nytt rekord

2024 blev ett rekordår för alkoholfri öl i Sverige – och Carlsberg Sverige stod för nära 80 procent av ökningen.
Unknown

Senaste nytt

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

CandyKing presenterar vårens nyheter

CandyKings lanserar nio nya godisbitar, tre av dem kan bara plockas hos CandyKing
Pressbild1_Liggande

Tre nya premiumjuicer från God Morgon

God Morgon lanserar tre nya premiumjuicer under konceptet ”Vår finaste pressning.
master_Juice_3

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894