SLU satsar på miljösmart odling av matfisk

PUBLICERAD: 26 juni 2023
UPPDATERAD: 22 juni
Professor Anders Kiessling vid fiskodlingen i Veterinärmedicinskt och husdjursvetenskapligt centrum vid SLU i Uppsala. Foto: Jenny Svennås Gillner

Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, har fått ett anslag på 23 miljoner kronor för utveckling av uthållig livsmedelsproduktion i form av fiskodling i befintliga kraftverksdammar i Norrlands inland.

Anslaget kommer från Familjen Kamprads stiftelse och ska användas till att undersöka hur röding och öring kan odlas på ett uthålligt vis i kraftverksdammar, utifrån biologiska, ekologiska och ekonomiska perspektiv. Programmet sträcker sig över fem år och är ett samarbete mellan SLU och producentorganisationen Matfiskodlarna.

– Kraftverksdammar har en komplex ekologisk dynamik och lider idag av negativa miljökonsekvenser som exempelvis näringsbrist. Genom att använda kassodlingstekniker kan fiskodlingen bli en viktig och naturlig källa till näringsämnen för det omgivande ekosystemet, säger Anders Kiessling, professor vid institutionen för husdjurens utfordring och vård vid SLU.

Forskarna kommer att undersöka hur fiskens gödsel omsätts i dammen och påverkar vattnet. Med hjälp av vatten- och sedimentprover kommer man att med genteknik analysera mikrofloran i dammen för att förstå hur näringen från fisken tas upp i födokedjan. Tekniken ger också möjlighet att för första gången följa specifika sjukdomsframkallande bakterier. Idag saknas kunskap om dessa bakteriers spridning i naturen och forskningsprogrammet kommer bland annat att studera om det verkligen föreligger någon smittrisk mellan den vilda och den odlade fisken.

Miljöeffekter av olika sorters fiskfoder kommer att studeras i livscykelanalyser. Användning av foder från Östersjön eller lokala kretslopp kommer även att jämföras med importerat foder av soja och fiskmjöl.

– Satsningen ger stora möjligheter att ta fram en hållbar affärsmodell för entreprenörer inom området. Konsumenter blir allt mer medvetna och efterfrågar produkter som är producerade på ett miljövänligt sätt, är nyttiga och dessutom smakar gott. Genom att erbjuda miljövänligt odlad fisk kan producenterna möta denna efterfrågan, säger Anders Kiessling.

Mer information om kunskapsläget kring fiskodling i norr finns här

Senaste nytt

Kravs effektrapport: 40 år som gett eko i Sverige

Krav firar 40 år med en effektrapport: Ekologisk potatis har sparat 30 miljoner liter bekämpningsmedel och 30 000 ton koldioxid.
Effektrapport omslag prm_1000px

Uppdaterade kostråd: Mer grönt och mindre kött

Livsmedelsverket uppdaterar kostråden: Mer grönt och fullkorn, mindre av läsk, godis och snacks och högst 350 gram kött och chark i veckan.
rött kött

Atria Sverige stärker sitt hållbarhetsfokus

Atria har rekryterat Nelida Karlsson till en nyinrättad tjänst som hållbarhetschef för Atria Sverige.
Nelida_Karlsson

Alkoholfritt vin i PET-flaska till picknicken

Lagom till picknicksäsongen släpper Spring Village två nya alkoholfria viner i en praktisk PET-flaska, som är lätt att ta med på picknicken.
spring-villag-alkoholfrinyhet

Läs vidare

Kravs effektrapport: 40 år som gett eko i Sverige

Krav firar 40 år med en effektrapport: Ekologisk potatis har sparat 30 miljoner liter bekämpningsmedel och 30 000 ton koldioxid.
Effektrapport omslag prm_1000px

Uppdaterade kostråd: Mer grönt och mindre kött

Livsmedelsverket uppdaterar kostråden: Mer grönt och fullkorn, mindre av läsk, godis och snacks och högst 350 gram kött och chark i veckan.
rött kött

Atria Sverige stärker sitt hållbarhetsfokus

Atria har rekryterat Nelida Karlsson till en nyinrättad tjänst som hållbarhetschef för Atria Sverige.
Nelida_Karlsson

Årets Livsmedelsexportör 2025: ”Vinnarskalle”

Godistillverkaren BUBS belönades med priset Årets Livsmedelsexportör 2025, som delades ut på Livsmedelsföretagens branschträff Matdagen.
_DSC8251-2