
Agtira och Greenfood har tecknat ett avtal om att bygga ett växthus för gurkproduktion i Boden. Anläggningen blir en av de sammanlagt tio anläggningar som de två företagen planerar att bygga tillsammans, enligt samarbetsavtalet som slöts under 2022.
Det nya avtalet mellan Agtira och Greenfood, ett så kallat Farming as a Service-avtal, är värt upp till 285 miljoner kronor. Det innebär att Agtira ansvarar för produktionen fram till skörd, då grönsakerna säljs och distribueras av Greenfood.
– Avtalet visar det unika i vår affärsmodell. När vi sålt 100 procent av produktionen under 10 års tid kan vi fortsätta att fokusera på det vi är bäst på, att utveckla och drifta anläggningarna. Affären gör också att vi blir en av de största aktörerna i Sverige på gurkmarknaden, säger Pontus Lamberg, chief operating officer på Agtira.
Växthuset i Boden kommer att värmas av överskottsenergi från en intilliggande serverhall.
– Potentialen att tillvarata restvärme från datahallar och andra industrier är en enorm, ofta outnyttjad resurs som finns på många håll i landet. Därför väljer vi att lyfta det som ett särskilt intressant spår inför kommande etableringar, då det förbättrar både driftekonomi och hållbarhet, säger Pontus Lamberg.
Målet är att de första gurkorna ska skördas i Boden under början av 2024. Förutsättningarna är att Agtira får tillgång till mark och bygglov, samt att Greenfood tecknar avtal på vidareförsäljning av 80 procent av volymen under de fem första åren.
– Med hjälp av restvärme och modern teknologi kan vi öka norra Sveriges tillgång till färsk och hållbar gurka året om. Gurkorna kan säljas direkt efter att de plockats från plantan, vilket ger en oslagbart färsk produkt som producerats på ett hållbart sätt och med minimal vattenförbrukning, säger Ted Stenshed, vd för affärsområdet Greenfood Fresh Produce.