Rekordmånga äppelmuster tävlar i årets Must-SM

PUBLICERAD: 24 november 2022
UPPDATERAD: 21 februari


Den 24-25 november tävlar 31 mustmakare och musterier med drygt 90 olika muster i konsten att göra svensk must. Det är rekord i antalet deltagande muster i år igen.

Intresset för svensk äppelmust ökar stadigt, både hos konsument och bland landets äppelodlare och fruktförädlare. I år hålls tävlingen på Brunneby Musteri utanför Borensberg i Östergötland, ett av de områden i Sverige, utöver Österlen, där man odlar mycket äpplen.

Den svenska äppelmusten speglar en mångfald av smaker, där äppelsort, jordmån, odlingsplats, skördetillfälle, väder och vind påverkar resultatet. Juryn ska i blindtester bedöma äpplets och musten terroir och kora guld-, silver- och bronsmedaljvinnare bland samtliga tävlingsbidrag i fem olika tävlingsklasser.

Årets jury består av:
Carina Gavelin – diplomerad sommelier, vinjournalist, pedagog och förespråkare för svensk dryck.
Elke Jung – sommelier, journalist, Vinbanken.
Titti Qvarnström – Michelinkock, kreativ ledare för Folk Mat & Möten, ledamot av Skåneländska Gastronomiska Akademien.
Martin Ragnar – docent, författare, ledamot av Svenska Dryckesakademien, ledamot av Skåneländska Gastronomiska Akademien.
Kimmo Rumpunen – forskare, växtförädlare, dryckesutvecklare, ledamot av Skåneländska Gastronomiska Akademien.

I varje tävlingsklass delas dessutom ett pris ut för bästa Kulturmust, en kvalitetsstämpel framtagen av föreningen Svenska Musterier, som innebär att de äppelsorter som använts i musten ska ha odlats i Sverige i minst 50 år. Kulturmust-märkningen är ett sätt att bidra till bevarandet av de gamla anrika och smakrika äppelsorterna för framtida generationer och bästa sättet att göra det är att använda dem.

Senaste nytt

Läs vidare