Hammars Tonics lanserar Limited Edition Tonic 02

PUBLICERAD: 3 juni 2022
UPPDATERAD: 21 februari


Hammars Tonics Limited Edition 02 – Fresh Apple & Quince uppges bära Hammars Tonics signum i form av ”perfekt balans mellan beska och sötma och fullkomligt explodera av somrig fräschör, friskhet från kvitten och fruktighet från mogna äpplen”.

Den nya tonicen är ett samarbete med Norrbottens Destilleri i Kalix, som tillverkar Mountain Dry Gin.

”Längtan till sommaren och att kunna träffas och fira igen ledde oss denna gång snabbt i tankarna till att hitta en somrig tonic som passade till Norrbottens Destilleris gin. Den skulle kännas som en luftig resa ned från de norrländska bergen och rakt igenom de lummiga äppellundarna och trädgårdarna i ett Sverige som öppnar upp och vaknar efter vinterdvalan”, kommenterar Robert Henrysson, VD på Hammars Bryggeri.

Senaste nytt

Årets Livsmedelsexportör 2025: ”Vinnarskalle”

Godistillverkaren BUBS belönades med priset Årets Livsmedelsexportör 2025, som delades ut på Livsmedelsföretagens branschträff Matdagen.
_DSC8251-2

Självplock är hetare än någonsin

Självplock och hyperpersonifiering är några av de starkaste mattrenderna just nu, enligt rapporten Greenfood Insights #4.
Skärmavbild 2025-04-23 kl. 09.22.11

DelMat AB har en ny ägare

Färdigmatsföretaget DelMat AB i Hällefors har förvärvats av Sid Roject AB, som ägs av Peter Johansson.
Peter_Johansson_V2A2059

Ny ordförande för Kooperativa Förbundet

Kerstin Wallentin valdes till ny ordförande för KF vid årsstämman 23 april. Hon efterträder Lars Ericsson.
coop (kopia)

Läs vidare

Årets sommarglassbåt: En svalkande sommarbris

SIA Glass lanserar Årets Sommarglassbåt och en helt ny Glassbåtskollektion för en dag på stranden.
Pressmeddelande.sommarkampanj

Arvid Nordquist hyllar biologisk mångfald

Arvid Nordquists Sommarkaffe 2025 är en hyllning till Rainforest Alliances arbete för hållbar odling och biologisk mångfald.
ARVI_005_Sommarkaffe_700x350px

Pippis klippta spaghetti från Kungsörnen

I samband med Pippi Långstrumps 80-årsdag lanserar Kungsörnen Pippi Klippt spaghetti med kortare koktid.
spagetti

Carlsberg Sverige lanserar elektrisk öl

Carlsberg Sverige lyfter fram den utökade satsningen på elektrifierade transporter med lanseringen av en "elektrisk" öl.
03_PhoneCan_16x9_LinkedIn