Planti har i två år arbetat med ett utvecklingsprojekt för att skapa världens första baristadryck på bondböna, naturens egen jordförbättrare. Den milda smaken och den fina skumstrukturen på Planti Bondböna Barista, får höga betyg i en panelundersökning bland Sveriges mest framstående baristas.
Vid en pressträff i en stadsodling i dag presenterade Planti världens första baristadryck på bondböna; Planti Bondböna Barista. Under två år av intensivt utvecklingsarbete har ambitionen varit att skapa den godaste och mest kaffevänliga baristadrycken.
”Vi ville ta den växtbaserade kategorin till en ny nivå. I våra undersökningar efterfrågade kaffedrickarna en lokalproducerad råvara och då föll valet på den i Norden så lättodlade bondbönan. Med sin nötaktiga, milda och fylliga smak gifter den sig perfekt med kaffe”, säger Nina Dahlberg, Nordic Brand Manager på Planti.
För att säkerställa att Planti Bondböna Barista landat rätt har Planti givit tvåfaldiga SM-mästaren och VM-baristan Alexander Ntatsosuppdraget att testa den noga tillsammans med några av Sveriges främsta baristas. Av dessa tycker 95 % att Planti Bondböna Barista är en av de bästa de har provat, och tror att den kommer att bli mycket omtyckt av kaffeälskare. Orsaken är främst den milda smaken och skummet:
”Den har en krämig textur som känns fullt ut i munnen. Jag fick ingen artificiell känsla utan en naturlig mild smak som känns bra att tillsätta i finkaffe. Den milda smaken tävlar inte med kaffet och integrerar sig bra i konsistens och textur. Jag är överraskad och glad att få arbeta med denna produkt”, kommenterar Alexander Ntatsos.
Förutom att vara populär bland kockar och foodies för sina stora och välsmakande bönor återupptäcks denna för Norden historiska gröda av allt fler. Bondbönorna i Plantis nya baristadryck odlas nära fabriken i Åbo.
”Bondbönan kan sås tidigt i kall jord och den luckrar och gödslar jorden. Den binder också vatten. För odlaren minskar då behovet av både konstgödsel, besprutning och bevattning vilket är hållbart för vår planet”, säger styrelseordförande Lotta Näslund på stadsodlingen Trädgård På Spåret i Stockholm.
Planti Bondböna Barista är 100% växtbaserad, mjölk- och laktosfri och lanseras i butik den här veckan. Rekommenderat pris: 19,40 kr.
”Spännande! Gillar att det i dryckens smak inte är någonting som tar över smaken av kaffe. Den var behaglig och rätt enkel att skumma och göra latte-art med”, säger en av de tillfrågade baristas.