Fazer kvarn i Lidköping fördubblar kapaciteten

PUBLICERAD: 22 november 2021
UPPDATERAD: 21 februari


Fazer har nu invigt utbyggnaden av kvarnen i Lidköping efter en investering på ca 160 miljoner kronor. För två år sedan presenterade Fazer sin utökade satsning på havre och havrekvarnverksamhet i Lidköping, samt motsvarande investering i finska Lahtis.

Fazers strategi är till stor del växtbaserad med starkt fokus på havre. Med utbyggnaden av de båda kvarnarna i Sverige och Finland blir Fazer det ledande kvarnföretaget inom havre i Norden och en av de ledande aktörerna i Europa.

”Vi upplever en stark konsumentefterfrågan på mat som producerats på närodlade råvaror. En växtbaserad kost och ökat fokus på hållbarhet är trender som kommit för att stanna. Samtidigt som människor vill ha mer hälsosamma alternativ visas allt större intresse för matens ursprung och klimatpåverkan. Därför är jag oerhört glad att få inviga den nya kvarnen och en investering som möjliggör vår ambition att skapa fler hälsosamma, hållbara alternativ”, säger Mats Liedholm, VD för Fazer Sverige.

”En nyhet från Västgötaslätten som jag är väldigt stolt över är Frebaco Havreris som både vunnit fina livsmedelspriser och konsumenternas hjärtan då den är lättlagad, har ett högt näringsinnehåll, smakar gott och i de flesta rätter kan ersätta det ris som transporteras från andra sidan jordklotet.”

Fazer kvarn i Lidköping firar i år 40-årsjubileum även om den före 2015 drevs av andra ägare och under namnet Frebaco kvarn. Fazer är Lidköpings största privata arbetsgivare med kvarn och bageri.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

CandyKing presenterar vårens nyheter

CandyKings lanserar nio nya godisbitar, tre av dem kan bara plockas hos CandyKing
Pressbild1_Liggande

Tre nya premiumjuicer från God Morgon

God Morgon lanserar tre nya premiumjuicer under konceptet ”Vår finaste pressning.
master_Juice_3

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894