Foodora och Scan tar nästa steg i sitt samarbete och lanserar två matkassar: En Burgarkasse som har utvecklats i samarbete med Jureskogs och en Köttkasse i samarbete med AG Kötthandel.
Burgarkassen är ett samarbete med Jureskogs och innehåller alla komponenter som hemmakocken behöver för att själv laga till två High Five-burgare: Färs från svensk mjölkko som utvecklats av Jureskog och Scan i samarbete, bröd från eget bageri, ost från svenska gårdar samt övriga tillbehör. Med kassen följer Johan Jureskogs egna tillagningstips.
Köttkassen är ett samarbete med AG Kötthandel i NK Saluhall. Den innehåller kött som är särskilt utvalt av styckmästare Benny Granqvist på Scan i samarbete med AG Kötthandel, samt tillbehör. Med hjälp av AG:s experttips och egen grillmetod som medföljer kassen skapar man lätt själv en unik måltidsupplevelse på hemmaplan.
Båda kassarna lanseras den 17/5 i Stockholmsområdet. Kassarna beställs via foodora och hemleverans sker inom 30 minuter. Förbeställning är också möjligt.