Scan lanserar julskinka från Hållbarhetsgrisen

PUBLICERAD: 20 november 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Till julen 2020 lanseras Scans färdigkokta julskinka från Hållbarhetsgrisen – en lansering som Scan beskriver som ”sin mest hållbara julskinka någonsin”.

Julskinkan från Hållbarhetsgrisen kommer från Halla gård i Västergötland. Gården drivs av den nytänkande bonden Anders Gunnarsson, som lägger stort fokus på djuromsorg och gårdens hållbarhetsarbete. Grisarna går fritt utomhus och badar gyttjebad året om. De får ett proteinrikt foder i form av åkerböna och lupin, som odlas på gården, i stället för importerat, sojabaserat foder.

Djurens gödsel går till gårdens egen biogasanläggning som producerar värme och el till gårdens byggnader. På gården främjas också den biologiska mångfalden genom mängder av odlingar och blommande grödor. Förutom en god djuromsorg resulterar arbetssättet på Halla gård även i att Hållbarhetsgrisen får ett lägre klimatavtryck, jämfört med konventionellt producerat griskött.

”Att utveckla fler gårdssammarbeten, där vi sätter ännu mer fokus på en förbättrad djuromsorg och ett vässat hållbarhetsarbete på gård, har hög prioritet hos oss då vi ser detta som framtidens kött. Julskinkan från Hållbarhetsgrisen är ett fantastiskt samspel mellan hållbarhet och mathantverk, vilket gör den till en extra viktig produktlansering, säger Mathias Emilsson, Head Chef & Produktutvecklare på Scan.

Julskinkan blir ett nytt tillskott till sortimentet från Hållbarhetsgrisen, som sedan tidigare omfattar karré, kotlett, fläskfilé, revben, spare ribs samt fläskytterfilé. Den beskrivs som en klassisk julskinka med balanserad sälta och mild smak och kommer att finnas hos Ica, Coop, Axfood, Hemköp och Mathem.se från och med vecka 46. Rekommenderat cirkapris: 159 kr/kg, vikt cirka 2 kilo.

 

Läs mer om Hållbarhetsgrisen och Halla gård här

http://www.scan.se/hallbarhetsgrisen

Läs vidare

Oväntade smaklanseringar från Gårdschips

Gårdschips lanserar tre nya, oväntade smakkombinationer: Gin & Tonic, Raspberry Sour samt Chili Cheese.
News-GC

Ny kärlekskollektion från Lakrids By Bülow

Det danska gourmetlakritsföretaget Lakrids By Bülow lanserar LOVE-kollektion med fyra av sina mest populära smaker.
eyJwYXRoIjoibGFrcmlkcy1ieS1idWVsb3dcL2ZpbGVcL21NVkJUZFJpZzFycjFLYVpmMlNULmpwZyJ9_lakrids-by-buelow_jONL2iErCw546WiEQssXZFoNENODYn7EO2fkPewE8Fc

Sommarkänsla året runt med Pomonader

Kiviks Musteri lanserar det nya konceptet Pomonad, en kolsyrad dryck baserad på svenska äpplen och andra svenska sommarsmaker.
Pomonader 16_9

Felix moderniserar hela kolonialhyllan

Felix lanserar nya såser och dressingar, recepten på flera befintliga produkter förbättras och hela sortimentet kommer i nya "drizzleflaskor".
Sallad_1200x750 2

Senaste nytt

Här är finalisterna till årets matbluff 2024

Fem finalister har utsetts till antipriset Årets matbluff 2024. Nu ska "vinnaren" röstas fram av svenska folket.
matbluff

Oväntade smaklanseringar från Gårdschips

Gårdschips lanserar tre nya, oväntade smakkombinationer: Gin & Tonic, Raspberry Sour samt Chili Cheese.
News-GC

Carlsberg Sverige ny partner till Schweppes

Carlsberg Sverige har ingått ett partnerskap med Schweppes. Det innebär ett av de största tillskotten till Carlsberg Sveriges portfölj på över 15 år.
Unknown

Arvid Nordquists säkerställer fossilfria sjötransporter

Arvid Nordquist inför fossilfria sjötransporter i samarbete med logistikföretaget Scanlog.
Namnlös design (53)