Savolax får ny huvudägare och ska fördubbla omsättningen

PUBLICERAD: 19 maj 2020
UPPDATERAD: 21 februari

Anna Martinsson kvarstår som VD och delägare i Savolax.

Företagsbyggaren Sjöson i Göteborg går in som ny huvudägare i Savolax. Målsättningen att fördubbla omsättningen inom en nära framtid och för att nå dit kommer bolaget att utöka satsningen på måltidslösningar.

Savolax of Sweden grundades 1988 och leds av Anna Martinsson. 1992 köpte företaget världspatentet på en unik kallrökningsmetod och sortimentet har kontinuerligt utvecklats med nya produkter. Utöver Savolax saluför bolaget även varumärkena Royal Smoked och Hulda Sköldberg. Verksamheten bedrivs från Fiskhamnen i Göteborg.

Anna Martinsson säger att hon är mycket nöjd med sina nya partner, företagsbyggaren Sjöson:

”Fastän 2019 var ett rekordår är det här som en nystart. Nu kan vi utveckla vår affärsmodell samtidigt som erbjudandet stärks. Vårt mål är att i en snar framtid fördubbla omsättningen från 40 till 80 miljoner kronor.”

”Den stora tillväxten för oss kommer att ske genom en satsning på måltidslösningar för svenska konsumenter. Dessutom fortsätter vi att ta fram nya smaker och produkter för att locka nya målgrupper. Vi erbjuder redan smakrika nuggets och laxbiffar med tillbehör och vi har mer på gång.”

Ett absolut måste för Anna Martinsson är att bibehålla kvaliteten och därför fortsätter Savolax att producera alla produkter av pre-rigorfilé från Bömlo i Norge.

”Det är världens bästa lax. Och den förädlar vi sedan på bästa sätt till produkter med den smak och kvalitet som krävs för att få bära vårt namn.”

Ulrika Garbrant är ansvarig för Sjöson Food & Beverage. Hon välkomnar att Anna Martinsson sitter kvar som VD och delägare.

”Savolax står för hantverk och kvalitet och är precis den typ av entreprenörsdrivet företag i hållbara branscher som lockar oss. Annas passion, kunskap och känsla för vad marknaden vill ha är unik. Hon har skapat ett framgångsrikt företag med fokus på den erkänt bästa råvarukvaliteten, förädling och hållbarhet, samtidigt som det står för nytänkande och en vilja att göra gott.”

 

Senaste nytt

Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Andelen vegetarianer, veganer och flexitarianer har minskat, inte minst bland unga, samtidigt ökar intresset för hybridprodukter.
hybrid
Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Estrella firar midsommar med snacksvisor

Estrella vill höja midsommarstämningen genom att lansera ett vishäfte med festliga snacksvisor – att sjunga till chipsskålen.
Estrella_Snacksvisor_Pressbild_1920x1080
Estrella firar midsommar med snacksvisor

Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Svenska BlueRedGold tar in 31 miljoner i en investeringsrunda för att utveckla ett skalbart inomhussystem för åretruntodling av saffran.
saffran2hoÌ_g fotograf Markus Engstrand
Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Över 35 ton jordgubbar har kontrollerats, bland annat för att säkerställa att ursprungsmärkningen stämmer och att företagen är registrerade.
gubbar
Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår