Livsmedelssektorn klassas som samhällsviktig av regeringen

PUBLICERAD: 24 mars 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Livsmedelssektorn är en av de 12 sektorer som regeringen klassar som samhällsviktiga. Det innebär att de som jobbar inom sektorn får barnomsorg, även om förskolor och skolor stängs.

”Det här är en fråga som vi har drivit hårt tillsammans med bland annat LRF och Svensk Dagligvaruhandel, och det är mycket välkommet att regeringen har tagit det här beslutet. Nu inväntar vi direktiv om hur detta kommer fungera i praktiken för de företag och medarbetare som är berörda”, säger Patrik Strömer, näringslivsexpert på Livsmedelsföretagen med särskilt ansvar för krisberedskap och försörjningsförmåga.

Genom en ny förordning säkerställer regeringen, att barn och elever som har behov av omsorg för att samhällsviktig verksamhet ska kunna upprätthållas, ska få det även i ett läge där förskolor och grundskolor skulle behöva stängas.

”För att samhället ska fortsätta fungera måste föräldrar med samhällsviktiga funktioner kunna gå till jobbet, även i ett förändrat läge, där förskolor och skolor skulle behöva stängas för att minska smittspridningen i samhället. Med dagens beslut säkerställer vi att deras barn och barn och elever, som av särskilda skäl är i behov av sådant stöd som endast kan erbjudas i förskola eller fritidshem, fortsatt kan erbjudas omsorg”, säger utbildningsminister Anna Ekström i ett pressmeddelande från regeringen.

Vad som är samhällsviktig verksamhet grundar sig på Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps arbete. Myndigheten kommer att ha möjlighet att i föreskrifter närmare precisera hur förordningen ska tillämpas.

I förordningen har regeringen angivit tolv samhällssektorer:

  • energiförsörjning
  • finansiella tjänster,
  • handel och industri,
  • hälso- och sjukvård samt omsorg,
  • information och kommunikation,
  • kommunalteknisk försörjning,
  • livsmedel,
  • militärt försvar,
  • offentlig förvaltning,
  • skydd och säkerhet,
  • socialförsäkringar, samt
  • transporter

 

Senaste nytt

Påsken – en av årets största mathögtider

Under påsken spenderas ungefär 15 procent mer i dagligvaruhandeln, jämfört med en vanlig vecka. Mest ökar försäljningen av färsk fisk och skaldjur.
Skärmavbild 2025-04-17 kl. 10.19.05

Lantmännen blir majoritetsägare i Simsufoods

Lantmännen utökar sin ägarandel i livsmedelsföretaget Simsufoods, som producerar torra vegetabiliska produkter.
lantmännen

Ingen amerikansk apelsinjuice i Sverige

Svenska Juiceföreningen vill tydliggöra att apelsinjuice som säljs i Europa – och i synnerhet i Sverige – väldigt sällan kommer från USA.
Magnus Berndtsson_Svenska Juiceforeningen

Pippis klippta spaghetti från Kungsörnen

I samband med Pippi Långstrumps 80-årsdag lanserar Kungsörnen Pippi Klippt spaghetti med kortare koktid.
spagetti

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx