Willys gör en storsatsning på solcellsanläggningar

PUBLICERAD: 3 februari 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Willys kommer att installera solcellsanläggningar på taken till sex av sina butiker under våren. Anläggningarna kommer att producera el, som motsvarar uppvärmningen av upp till 237 villor. 

I maj startar installationen av solcellspaneler på taken på Willys-butikerna i Ystad, Kungsbacka Södercity, Finspång, Södertälje Vasa, Härnösand och Örnsköldsvik. Anläggningarna kommer att leverera el som motsvarar en koldioxidbesparing på cirka 10 000 ton.

”Vi vill att våra butiker ska ha så liten miljöpåverkan som möjligt. Redan idag är all el vi köper märkt med Bra Miljöval och vi har som mål att inom fem år ha solcellsanläggningar på 25 procent av de butikstak som är lämpliga. Det här blir ett viktigt steg mot det målet”, säger Thomas Evertsson, VD för Willys.

Den solcellsproducerade elen kommer att förbrukas i fastigheterna, vilket är mer gynnsamt än att sälja tillbaka den till nätet, skriver Willys i ett pressmeddelande.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Coop ansluter till Lantmännens odlingsprogram

Coop ansluter Coop Havregryn till Klimat & Natur – Lantmännens odlingsprogram för Framtidens Jordbruk.
coop

Agtira stärker sin marknadsposition

Agtira blir medlem i Svenska Odlarlaget, en medlemsägd producentorganisation för växthusodlare i Sverige.
agtira vd

Första trendrapporten om svenskt öl

Hur ser framtiden ut för svenskt öl? Vilka trender präglar branschen 2025? Beernews presenterar Sveriges första trendrapport om öl.
Skärmavbild 2025-01-14 kl. 08.53.14

Consivo köper dansk livsmedelsdistributör

Consivo Group har förvärvat danska livsmedelsdistributören L’Italia Buona och kan nu erbjuda sina tjänster på alla fyra nordiska huvudmarknader.
Bild 1 Pasta