Stockholm drar ner på köttet i skolor och äldreomsorg

PUBLICERAD: 15 oktober 2019
UPPDATERAD: 21 februari

Anna König Jerlmyr och Katarina Luhr.

Stockholms stad har skrivit under Good Food Cities Declaration, som bland annat innebär att maten i skolor och äldreomsorg ska följa Eat Lancet-kommissionens ”Planetary Health Diet”. Den tillåter bara 16 kilo kött och 90 kilo mejeriprodukter per person och år. Enligt Världsnaturfonden äter svenskar i snitt 50-55 kilo kött per person och år.

Nu förbinder sig Stockholm att jobba klimatsmartare med den offentliga maten, öka andelen vegetariskt och minska matsvinnet.

”Vi är fast beslutna om att minimera stadens livsmedelsrelaterade klimatpåverkan. Bara i Stockholm serverar vi mat till mer än 160 000 elever i stadens skolor, och vi har redan tagit fram en matstrategi – och vi kan göra mer. Att vi skriver under denna visar på att vi tänker framåt för att genom de verktyg vi har ha en så liten klimatpåverkan som möjligt i stadens verksamheter”, säger Anna König Jerlmyr (M), finansborgarråd i Stockholms stad, i ett pressmeddelande.

Katarina Luhr (MP), miljö- och klimatborgarråd i Stockholms stad, säger att maten har en oerhört stor klimatpåverkan och att den måste begränsas:

”Större mängd vegetariskt och mindre matsvinn kommer att minska vår klimatbelastning. Ställer vi om på rätt sätt kan vi få bra mat, bli friskare och samtidigt drastiskt minska vår påverkan på miljö- och klimat.”

Deklarationen innebär att Stockholm nu kommer att jobba för att uppnå en ”Planetary Health Diet” för sina medborgare till år 2030. Det innebär följande åtgärder:

  1. Anpassa livsmedelsupphandlingar till Planetary Health Diet.
  2. Stödja en ökning av den växtbaserade livsmedelskonsumtionen.
  3. Minska matsvinnet och avfallet med 50 procent till 2030 från 2015 års nivåer.
  4. Inom två år efter att ha godkänt deklarationen, arbeta med medborgare, företag, offentliga institutioner och andra organisationer för att utveckla en gemensam strategi för att genomföra dessa åtgärder.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Coop ansluter till Lantmännens odlingsprogram

Coop ansluter Coop Havregryn till Klimat & Natur – Lantmännens odlingsprogram för Framtidens Jordbruk.
coop

Agtira stärker sin marknadsposition

Agtira blir medlem i Svenska Odlarlaget, en medlemsägd producentorganisation för växthusodlare i Sverige.
agtira vd

Första trendrapporten om svenskt öl

Hur ser framtiden ut för svenskt öl? Vilka trender präglar branschen 2025? Beernews presenterar Sveriges första trendrapport om öl.
Skärmavbild 2025-01-14 kl. 08.53.14

Consivo köper dansk livsmedelsdistributör

Consivo Group har förvärvat danska livsmedelsdistributören L’Italia Buona och kan nu erbjuda sina tjänster på alla fyra nordiska huvudmarknader.
Bild 1 Pasta