Nu har Wayne’s Coffee öppnat sitt första kafé i Kina

PUBLICERAD: 18 februari 2019
UPPDATERAD: 21 februari


Wayne’s Coffee fortsätter att sprida svensk kaffekultur runtom i världen. Nyligen öppnade kedjan ett kafé i Shanghai som ett första steg i en storsatsning i Kina.

”Vi är stolta och glada över att ha öppnat vårt första kafé i Kina. Mottagandet har varit över förväntan. Vi möter ett stort intresse hos stadens invånare och hos turister, både för den svenska kaffekulturen och för Wayne’s Coffees ekologiska koncept”, säger Mats Hörnell, VD på Wayne’s Coffee.

Kaféet ligger på West Nanjing Road centralt i Shanghai i anslutning till en t-baneuppgång med många passerande resenärer. Expansionen till Kina är del av en långsiktig strategi för Wayne’s Coffee, som idag har 129 kaféer i 10 länder. I Kina sker expansionen tillsammans med masterfranchisetagaren Jucheng Ltd Co. Ägare är Li Qing Jun, som driver en företagsgrupp inom framför allt stadsutveckling. Han har ett stort intresse för det ekologiska konceptet och driver själv ett ekologiskt jordbruk. Jucheng Ltd Co har även franchisen till det svenska underhållningskonceptet Brainflow och tar nu även in Tom Tits till Kina som franchise.

”Det känns som att vi har valt helt rätt samarbetspartner för att sprida svensk kaffekultur i Kina. Nu har Wayne’s Coffee öppnat i Vietnam och Kina och vi jobbar aktivt med att hitta rätt masterfranchisetagare på fler marknader i Asien”, säger Mats Hörnell.

Det första Wayne’s Coffee öppnade på Kungsgatan i Stockholm år 1994. Under 2016 blev hela kedjan KRAV-certifierad och året därpå blev man Årets Franchisekedja.

 

Senaste nytt

Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Andelen vegetarianer, veganer och flexitarianer har minskat, inte minst bland unga, samtidigt ökar intresset för hybridprodukter.
hybrid
Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Estrella firar midsommar med snacksvisor

Estrella vill höja midsommarstämningen genom att lansera ett vishäfte med festliga snacksvisor – att sjunga till chipsskålen.
Estrella_Snacksvisor_Pressbild_1920x1080
Estrella firar midsommar med snacksvisor

Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Svenska BlueRedGold tar in 31 miljoner i en investeringsrunda för att utveckla ett skalbart inomhussystem för åretruntodling av saffran.
saffran2hoÌ_g fotograf Markus Engstrand
Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Över 35 ton jordgubbar har kontrollerats, bland annat för att säkerställa att ursprungsmärkningen stämmer och att företagen är registrerade.
gubbar
Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår